X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Section00
Cichociemnidźwięki
Section03
Z Archiwum Polskiego Radia i Radia Wolna Europa
Do Sikorskiego dotarli przez córkę

O trudach związanych z początkami formowania się koncepcji powrotu żołnierzy do kraju zrzutami spadochronowymi opowiada płk. Marian Utnik (PR, 12.03.1991)

Powstanie SOE

- Churchill powołał Special Operation Executive, by zachęcać do oporu okupowane kraje i ułatwiać akcje sabotażowe - mówił szef SOE gen. Colin Gubbins. (RWE, 18.07.1965)

Pierwszy zrzut

- Zrzutu należało dokonać tam, gdzie niemiecka okupacja była specjalnie brutalna, a opór okupowanego narodu wyjątkowo twardy – tłumaczył Józef Garliński. (RWE, 30.05.1971)

Trudne początki

- Pierwszego agenta zrzuciliśmy na ślepo. Nie był przygotowany i nie znał nikogo. Po prostu wybraliśmy punkt na mapie i go zrzuciliśmy – mówił gen. R. H. Barry. (PR, 12.03.1991)

Nocą i po cichu

- Nasze ćwiczenia polegały na tym, że zadania, które otrzymywaliśmy od naszych dowódców wykonywaliśmy w nocy, cicho i po ciemku – wspominał gen. Stefan Bałuk. (PR, 17.02.2007)

W kraju potrzebni byli specjaliści

- Potrzebni byli oficerowie i specjaliści. Składaliśmy zapotrzebowanie imienne – stwierdził płk. Antoni Sanojca, szef Oddziału Organizacyjnego KG AK. (PR, 12.03.1991)

Powrót był dla nich priorytetem

- Byli tak wychowani, że dla nich poświęcenie dla ojczyzny było bezdyskusyjnym priorytetem – stwierdził historyk Kacper Śledziński. (PR, 6.10.2012)

Szyfr radiowy

Kraj przez łączność radiową dowiadywał się o czasie i miejscu zrzutu. Nadanie umówionej piosenki na zakończenie audycji Polskiego Radia było potwierdzeniem lotu. (RWE, 11.04.1976)

Całowali ziemię

- Wymieniliśmy się hasłami. Przywitaliśmy się. Pamiętam jak jeden z nich klęknął i zaczął całować ziemię – wspominał członek obsady placówki odbioru zrzutów. (PR, 12.03.1991)

Uczyli się Polski na nowo

- Nie wiedzieli jak wygląda okupowana Polska. Po zrzucie przebywali pod opieką tzw. "ciotek" i uczyli się nowego zachowania – mówił reżyser Paweł Kędzierski. (PR, 29.07.2008)

Mieli wzniecić powstanie

- Trudno znaleźć pion organizacyjny sił zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego, w którym nie byłoby cichociemnych – stwierdził prof. Marek Ney-Krwawicz. (PR, 17.02.2007)

Bilans nocnych lotów

- W czterech sezonach operacyjnych wykonano 868 lotów. Częściowo ze skoczkami, częściowo ze sprzętem – wyjaśniał Józef Garliński. (RWE, 30.05.1971)

Trzeci most

Słuchowisko Tadeusz Chciuka-Celta opisujące operację "Most III", w ramach której przerzucono kurierów Rządu RP na uchodźstwie do okupowanej Polski. (RWE, 28.07.1979)

Sercem w Polsce

- Ojciec nie chciał wspominać traumatycznych przeżyć z czasów wojny, ale nigdy nie przestał tęsknić za Polską – mówiła córka Stanisława Skowrońskiego. (PR, 30.05.2016)

Section20