LONDON 2017

Lekkoatletyczne MŚ: mistrzostwa bez Rosjan. Walczą z dopingiem, ale są "nierozwiązane kwestie"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 12:30
Rosyjscy lekkoatleci nie będą mogli wystąpić w rozpoczynających się w piątek mistrzostwach świata w Londynie. Taką decyzję podjęła w poniedziałek Rada IAAF. O zniesienie zakazu starał się szef tamtejszego związku Dmitrij Szliachtin.
Lekkoatletyczne MŚ: mistrzostwa bez Rosjan. Walczą z dopingiem, ale są nierozwiązane kwestie
Foto: Shutterstock

- Zrobiono duże postępy w walce z dopingiem w Rosji, ale nadal niektóre kwestie pozostają nierozwiązane - powiedział Rune Andersen, który z ramienia Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) zajmuje się sprawą.

To właśnie on przedstawił Radzie IAAF raport, w którym nie zalecał zniesienia zakazu. Głównym powodem - jak podkreślił - jest nadal niedziałająca agencja antydopingowa w Rosji (RUSADA).

Czytaj więcej
DOPING 1200 F.jpg
Kolejne rewelacje o dopingu w Rosji. "Istniał bank z 'czystymi' próbkami moczu"- W poprzednich latach robiono w laboratorium w Moskwie ponad 18 000 badań próbek. W tej chwili jest tego dużo mniej - argumentował.

W czwartek raport Andersena pozna także kongres IAAF, ale on ma jedynie podtrzymać decyzję rady.

Rosyjska federacja lekkoatletyczna (RUSAF) zawieszona jest od listopada 2015 roku. Powodem było masowe stosowanie dopingu przez jej zawodników. Zakaz nadal obowiązuje sportowców w międzynarodowych mityngach, imprezach mistrzowskich oraz igrzyskach olimpijskich. Dopuszczeni do startu pod neutralną flagą są jedynie ci lekkoatleci, którzy spełnili wymagania stawiane przez IAAF dotyczące przestrzegania reguł antydopingowych.

Podczas MŚ w Londynie (4-13 sierpnia) grupa 19 rosyjskich lekkoatletów będzie mogła rywalizować pod neutralną flagą. 

RUPTLY/x-news

(ah)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak