X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
German Death Camps

Heinrich Himmler – architekt zagłady

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2017 12:00
Heinrich Himmler, Dachau, 8.05.1936
Heinrich Himmler, Dachau, 8.05.1936Foto: Bundesarchiv/CC BY-SA 3.0 de

1900-1945. Jeden z głównych przywódców nazistowskich Niemiec, Reichsführer SS, Komisarz Rzeszy ds. Umacniania Niemieckości, szef ministerstwa spraw wewnętrznych. Twórca aparatu terroru SS, który brutalnie zwalczał opór wobec niemieckiej okupacji w podbitych krajach Europy. Zbrodniarz odpowiedzialny za śmierć milionów ludzi.

Na mocy jego zarządzenia w 1933 roku powstał "wzorcowy" obóz koncentracyjny w Dachau, w którym więziono wrogów Hitlera i jego reżimu. "Gdyby Hitler rozkazał mi zastrzelić moją matkę, uczyniłbym to i byłbym dumny z jego zaufania" - mówił.

W październiku 1939 roku rozpoczął realizowanie zadania przymusowej deportacji Polaków i Żydów z polskich terenów, które zostały wcielone do Rzeszy. Wiosną 1940 roku wydał rozkaz utworzenia obozu Auschwitz, rok później nakazał zbudowanie w nim komór gazowych. W grudniu 1941 roku wydał Reinhardowi Heydrichowi polecenie "opracowania najefektywniejszej i możliwie najszybszej metody likwidacji społeczności żydowskiej w Europie".

W czerwcu 1943 roku rozkazał likwidację wszystkich gett żydowskich na obszarze okupowanej Polski. Pod koniec wojny starał się ukryć Holocaust, zlecając demontaż i równając z ziemią główne obozy zagłady. Ze strachu przed karą zabił się, zażywając truciznę.