German Death Camps

Rudolf Hoess – komendant Fabryki Śmierci

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 09:00
Rudolf Hoess - komendant niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Członek NSDAP i SS. Był sądzony przez Najwyższy Trybunał Narodowy w Warszawie. Został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 16 kwietnia 1947 przez powieszenie na terenie obozu w Auschwitz.
Rudolf Hoess - komendant niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Członek NSDAP i SS. Był sądzony przez Najwyższy Trybunał Narodowy w Warszawie. Został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 16 kwietnia 1947 przez powieszenie na terenie obozu w Auschwitz.Foto: Stanisław Dąbrowiecki/Wikipedia/domena publiczna

1900 – 1947. Komendant niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Członek NSDAP i SS.

Po wstąpieniu do SS służył w obozach w Dachau i Sachsenhausen. W 1940 roku otrzymał od Heinricha Himmlera polecenie wybudowania obozu w Auschwitz. W latach 1940-1943 był jego komendantem. Pod rządami Hoessa obóz stał się fabryką śmierci, która pochłonęła ponad milion ofiar.

Od 1943 roku był wysokim urzędnikiem w Głównym Urzędzie Gospodarki i Administracji SS, któremu podlegały obozy. Po wojnie ukrywał się pod nazwiskiem Franz Lang. Został ujęty 11 marca 1946 przez brytyjskie służby. Dwa miesiące później wydano go władzom polskim. Był sądzony przez Najwyższy Trybunał Narodowy w Warszawie.

Został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 16 kwietnia 1947 przez powieszenie na terenie obozu w Auschwitz.

"Doszedłem do gorzkiego zrozumienia, jak ciężkich zbrodni dopuściłem się przeciw ludzkości. Realizowałem część straszliwych, ludobójczych planów III Rzeszy. W ten sposób wyrządziłem człowieczeństwu najcięższe szkody, szczególnie narodowi polskiemu zgotowałem niewysłowione cierpienia. Za odpowiedzialność moją płacę życiem. Oby kiedyś Bóg wybaczył mi moje czyny. Naród polski proszę o przebaczenie" - napisał przed śmiercią Hoess.