X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
German Death Camps

Werner von Braun – nazista, który wysłał człowieka na Księżyc

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 11:00
Werner von Braun, Peenemnde, 21. 03.1941
Werner von Braun, Peenemünde, 21. 03.1941Foto: Wikimedia Commons Bundesarchiv CC 3.0

1912-1977. Niemiecki uczony, jeden z czołowych konstruktorów rakiet. Od 1936 roku członek NSDAP i kierownik ośrodka badań nad bronią rakietową w Peenemünde, gdzie pracował nad pociskami V-2. Od 1940 roku członek SS.

Współodpowiedzialny za śmierć 20 tys. więźniów obozu koncentracyjnego Mittelbau-Dora, do którego przeniesiono produkcję V-2. Z zeznań ocalonych wynika, że von Braun kazał chłostać więźniów i zawsze oglądał ich egzekucje.

Po wojnie przechwycony przez amerykańskie służby specjalne w ramach operacji "Spinacz" Pracował nad amerykańskim programem rakietowym. Później został dyrektorem Centrum Lotów Kosmicznych im. Marshalla w Alabamie. Twórca rakiety Saturn V, która umożliwiła człowiekowi lądowanie na Księżycu.

Byli więźniowie obozu Mittelbau-Dora rozpoznali w nim prześladowcę na początku lat siedemdziesiątych. Mimo oskarżeń, nigdy nie stanął przed wymiarem sprawiedliwości. Zmarł w 1977 roku.