X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Section50

1. Samodzielna brygada spadochronowa

Gen. Stanisława Sosabowskiego
Sosabowski
Section05
"Nie Wisła, wierna rzeka, ale Ren ukrył w swych nurtach wielu polskich żołnierzy spadochronowych. W tym czasie w bohaterskim wysiłku dogorywała Warszawa. Naszą żołnierską ulgą było to, że nie mogąc być z wami, nie patrzyliśmy bezsilnie na wasz wysiłek, a biliśmy się tam, gdzie się nam bić dano."
Przemówienie generała Stanisława Sosabowskiego do Kraju. (BBC, 1944)
03:41
Najkrótszą drogą do kraju
Legenda generała
Legenda generała - W długiej historii niesprawiedliwości nikt nie został potraktowany bardziej niesprawiedliwie niż generał Stanisław Sosabowski, dowódca 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej - uznał Norman Davies, historyk brytyjski. więcej
Mówi generał sosabowski
Mieli być brygadą strzelców

O sytuacji polskich żołnierzy w Szkocji po ewakuacji z Francji w 1940 roku mówi gen. Stanisław Sosabowski. (RWE, 21.09.1965)

Trudne początki brygady

- Z własnych pieniędzy kupowaliśmy broń krótką. Własnymi rękami budowaliśmy ośrodek szkolenia, zwany "Małpim Gajem" - wspominał gen. Stanisław Sosabowski. (RWE, 27.07.1965)

Dar od walczącej Warszawy

- Sztandar z walczącej Warszawy to był zaszczyt. Równocześnie nadeszła informacja o moim awansie generalskim - wspomnienia gen. Stanisława Sosabowskiego. (RWE, 16.06.1964)

Niezwykła historia sztandaru brygady

- Naszym marzeniem było, żeby sztandar z Warszawy prowadził nas do boju - wspomnienia gen. Stanisława Sosabowskiego. (RWE, 14.06.1959)

Tajny kurs dla oficerów

- Kursanci podczas szkolenia zorientowali się, że są przeznaczeni do celów specjalnych, ale nie wiedzieli gdzie będą je realizować - mówił gen. Sosabowski. (RWE, 28.09.1965)

Największy desant powietrzny

- Zajęliśmy pozycje obronne w Driel, utrzymaliśmy je mimo ataków niemieckich w ciągu dwóch dni - relacja gen. Sosabowskiego. (RWE, brak daty)

Ten dzień stanie się własnością narodu

- Nareszcie powstał pomnik łączący symbolicznie wszystkie groby naszych kolegów - mówił gen. Stanisław Sosabowski. (RWE, 19.09.1965)

Z archiwum Wolnej Europy i Polskiego Radia
Z archiwum Wolnej Europy i Polskiego Radia
Relacja z ćwiczeń brygady, cz.1

- Jesteśmy na lotnisku, skąd za chwilę mają wystartować polscy spadochroniarze na skoki bojowe. Chełmy z orzełkiem przypominają kształtem chełmy polskiej piechoty. (BBC, 7.06.1943)

Relacja z ćwiczeń brygady, cz.2

- Jesteśmy już w powietrzu. Pierwszy skoczek czeka. Pełna cisza, twarze skupione - relacjonował dziennikarz z pokładu samolotu. (BBC, 7.06.1943)

Dramat bitwy o Arnhem

Waga tej operacji leżała w tym, że mogła ona przynieść zakończenie wojny jeszcze w 1944 roku - pisał gen. Stanisław Sosabowski we wspomnieniach. Czyta lektor. (RWE, 6.10.1959)

Skoczył ze swoimi spadochroniarzami

- Gen. Sosabowski skakał pod Arnhem z pistoletem maszynowym i pełnym obciążeniem, jak każdy żołnierz – opowiadał płk Władysław Stasiak, żołnierz 1. SBS. (PR, 1967)

Stale byliśmy pod ostrzałem

- Po zrzucie od razu zaczęła się walka. Trwała bez przerwy aż do wycofania. Ponieśliśmy duże straty. Stale byliśmy pod ostrzałem – wspominał kpt. Lucjan Żuchowski. (PR, 1967)

Poszedł w największy ogień

- W czasie przeprawy przez Ren nasi wpadli pod ciężki ostrzał. Żeby nie narażać innych, gen. Sosabowski przedostał się do nich sam – wspominał płk. Jan Kamiński. (PR, 1967)

Strzelali do nas, jak do kaczek

Wspomnienia kpt. Jana Wilka z oddziału łączności 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, który lądował pod Arnhem 21 września 1944 w trzecim zrzucie desantu. (RWE, 24.09.1989)

Było za późno, żeby wygrać

- Miałem nadzieję, że wreszcie będę w jakiejś zwycięskiej bitwie, bo w kampanii wrześniowej dostałem w skórę - mówił kpt. Zbigniew Bossowski, weteran walk pod Arnhem. (BBC, 1994)

Przyczyna klęski pod Arnhem

- Montgomery przyznaje, że niewłaściwie ocenił siły i możliwości niemieckie - gen. Sosabowski analizuje decyzje alianckich generałów. Czyta lektor. (RWE, 8.10.1959)

Ofiara kłamliwych oskarżeń

- To na gen. Sosabowskiego Brytyjczycy zrzucili odpowiedzialność za klęskę pod Arnhem – mówił prof. Zbigniew Wawer. (PR, 2011)

Niezłomny i tragiczny

- Był szorstki, konfliktowy i niebywale zdolny. Można go stawiać w jednym rzędzie z gen. Andersem i gen. Maczkiem - mówił o Sosabowskim historyk dr Daniel Koreś. (PR, 27.05.2015)

Upokorzony generał

Odznaczony przez Holendrów, Amerykanów i Brytyjczyków, twórca polskiej brygady spadochroniarzy, po wojnie na emigracji pracował jako magazynier. (PR, 25.11.2002)

Przywracanie pamięci
Honor generała - historia życia Stanisława Sosabowskiego
"Honor generała" - historia życia Stanisława Sosabowskiego Dokument o dowódcy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, który został obarczony winą za niepowodzenie operacji Market Garden. Przez aliantów pozbawiony żołnierskich honorów, a przez władze PRL polskiego obywatelstwa. Pozostał na emigracji. Pracował jako magazynier. Zmarł w nędzy. więcej
Fotografie
Walka o przeznaczenie Z okupowanej stolicy dostali sztandar ze swoim zawołaniem "Powstań Polsko". Przy jego wręczaniu Wódz Naczelny mówił: "Pierwsza Samodzielna Brygada Spadochronowa wiary Kraju nie zawiedzie". Wierzyli, że zostaną zrzuceni, żeby pomóc walczącej Warszawie. Los potoczył się całkiem inaczej... więcej
Walka o przeznaczenie
Section49