X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Wolne Związki Zawodowe

Władysław Sulecki

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 09:30
Sulecki
Władysław Sulecki
Władysław SuleckiFoto: zbiory Muzeum w Gliwicach

Urodził się w 1931 roku. W czasie II wojny światowej członek Szarych Szeregów. Po wojnie zamieszkał na Górnym Śląsku.

Do roku 1952 pracował m.in. w Zakładach Urządzeń Technicznych w Bielsku. W 1955 roku zaczął pracę w Milicji Obywatelskiej w Łabędach, skąd zwolniono go dyscyplinarnie za przekonania religijne (zdeklarowany wierzący).

W latach 1956 – 1959 pracował jako górnik  w kopalni "Zabrze". W czasie tzw. wydarzeń marcowych w 1968 roku pojechał do Warszawy, żeby pokazać solidarność z demonstrantami.

W 1976 roku z Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa usłyszał o powstaniu w Warszawie Komitetu Obrony Robotników, pierwszej jawnej opozycji w PRL. Nawiązał kontakt z Jackiem Kuroniem i został współpracownikiem KOR. Kolportował w województwie katowickim niezależne pisma KOR wydawane w podziemiu – "Biuletyn Informacyjny" i "Robotnika".

Do 1979 roku – w kopalni "Gliwice". Od 1977 roku był członkiem redakcji "Robotnika", wydawanego w drugim obiegu.

Nękany przez Służbę Bezpieczeństwa, pobity do nieprzytomności w maju 1977 roku, wielokrotnie zatrzymywany i przetrzymywany w aresztach. W końcu, w 1979 roku esbecy wymusili na nim i na rodzinie emigrację do RFN.

Władysław Sulecki zmarł w 2004 roku.

Biogram w oparciu o publikację dr. Jarosława Nei w "Opozycja w PRL. Słownik biograficzny 1956 -89", t. 1, pod redakcją Jana Skórzyńskiego. Ośrodek KARTA, Warszawa 2000