X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
82 lata Dwójki

Zaczęło się od Warszawy II

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 12:00
1 marca 1937 roku - dokładnie o godzinie 13.10 - uruchomiona została radiostacja Warszawa II. Tę właśnie datę przyjmujemy jako dzień narodzin Programu 2 Polskiego Radia.
Studio spikerskie rozgłośni Warszawa II, 19371939. Spuścizna Macieja J. Kwiatkowskiego
Studio spikerskie rozgłośni Warszawa II, 1937/1939. Spuścizna Macieja J. Kwiatkowskiego Foto: Antoni Sitkowski/Archiwum PR

Hulewicz_663_364.jpg
"Pogrzeb Kiejstuta" – pionierski wyczyn Polskiego Radia i Witolda Hulewicza

Pracą Warszawy II rozgłośni kierował Zenon Kosidowski – pisarz, eseista i poeta. Stacja początkowo nadawała około pięciu godzin dziennie – emisje rozpoczynano o godz. 14. Dominowały tematy lokalne, których nie poruszano na antenie ogólnopolskiej. Słuchacz otrzymywał również bogatą ofertę audycji muzycznych.

Jednym ze spikerów Warszawy II był Jeremi Przybora. "Byłem zatrudniony jako swego rodzaju centaur - pół koń, czyli urzędnik, i pół człowiek, czyli spiker...". Posłuchaj archiwalnych wspomnień Jeremiego Przybory>>>

Popularnością cieszyły się dialogi Tadeusza Bocheńskiego (spikera rozgłośni warszawskiej) z Jerzym Rolandem (autorem tekstów, spikerem i aktorem). Źródłem inspiracji do tych audycji, pełnych ironicznego dowcipu, były kulturalne plotki w kawiarniach: Europejska oraz SIM (Sztuka i Moda – przy ul. Królewskiej w Warszawie, nazywanej też elitarnym salonem literacko-muzycznym stolicy).

Kopia Jeremi Przybora-spiker, lata 30-te.JPG
Jeremi Przybora. Podwójne życie spikera Warszawy II

Kuźnią młodych talentów w stacji Warszawa II zajmował się "Kącik solisty". Rozgłośnia, co należy podkreślić, specjalizowała się w nadawaniu słuchowisk na żywo w tzw. Teatrze Wyobraźni, nad czym czuwał Witold Hulewicz, który kierował działem literackim Polskiego Radia w Warszawie.Lekki i wesoły ton stacji zmienił się w pierwszych dniach II wojny światowej. Gdy 6 września 1939 została zniszczona radiostacja w Raszynie, dzień później jej zadania przejęła właśnie stacja Warszawa II. To ona przekazywała wiadomości ze świata, informacje o tym, co dzieje się w stolicy, ogłaszała alarmy przeciwlotnicze i nadawała przemówienia Starzyńskiego. Pięć dni później została podpisana kapitulacja miasta, a 1 października Polskie Radio przeszło do konspiracji.

historia_radio_663.jpg
Warszawa II po wybuchu wojny

Zapraszamy do wysłuchania audycji na temat wojennej historii Warszawy II. Z audycji dowiemy się o bohaterskiej roli, jaką odegrała rozgłośnia podczas obrony stolicy we wrześniu 1939 roku. To stąd nadawno pamiętne przemówienia prezydenta Starzyńskiego...


Po wojnie drugi ogólnopolski program Polskiego Radia został uruchomiony 3 października 1949 roku. "Bez przerw, od świtu do nocy pracują radiostacje w nowym programie" – głosił tytuł w "Życiu Warszawy" informujący czytelników o uruchomieniu ówczesnej (jakże różniącej się od tej, którą znamy dziś!) Dwójki.

Jak wyglądały powojenne początki Programu 2? Zapraszamy do wysłuchania wspomnień m.in. dr Macieja Kwiatkowskiego, Jerzego Janickiego i Witolda Kasińskiego.


Polskie-Radio-studio_663_36.jpg
Program II nadaje! – ważny moment w historii Polskiego Radia

Zobacz więcej na temat: Polskie Radio
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak