Polskie Radio
Section05

Polskie Radio

Polskie sieroty wywiezione do Nowej Zelandii. Audioserial Instytutu Pileckiego i Polskiego Radia

Osiemdziesiąt lat temu do Nowej Zelandii przypłynął statek z 733 polskimi dziećmi na pokładzie. Były to sieroty - ofiary sowieckich wywózek. W założeniu miały zostać w tym kraju do końca wojny. W praktyce większość z nich została tam już na zawsze.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka wywózka historia Polski Nowa Zelandia II wojna światowa dzieci Instytut Pileckiego Jan Kanty Zienko Martyna Wojtkowska

Marta Lempart: liderzy Trzeciej Drogi nie są demokratami, bo blokują liberalizację aborcji

- Nasze strajki sprzed czterech lat doprowadziły do spadku notowań PiS aż o 10 procent i nigdy już nie odzyskali poprzedniego poparcia. Dlatego przegrali wybory w 2023. To dzięki nam powstała obecna koalicja rządowa - powiedziała w radiowej Jedynce w magazynie "W samo południe" Marta Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.
Zobacz więcej na temat:  Karol Surówka strajk kobiet Marta Lempart aborcja

"Spacer po Warszawie", "Drugi pokój". Zbigniew Herbert i Polskie Radio

Setna rocznica urodzin Zbigniewa Herberta - wybitnego poety, eseisty, dramaturga, krytyka sztuki i podróżnika - przypadła na wtorek 29 października i stała się okazją do licznych wspomnień. Choćby o tym, że właśnie autor cyklu poetyckiego "Pan Cogito" od końca lat 60. XX wieku był jednym z najpoważniejszych kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Herbert poezja Magda Mikołajczuk literatura

Eugeniusz Rudnik. Pionier muzyki elektronicznej i elektroakustycznej w Polsce

- Moje życie może być przykładem, że właściwie tylko dzięki pracy powstają pewne dobra, byty, wartości, dzieła, które mają sens i które prawdopodobnie zostaną po człowieku - mówił w audycji Polskiego Radia z 2005 roku Eugeniusz Rudnik, którego 92. rocznica urodzin obchodzimy 28 października.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Studio Eksperymentalne Polskiego Radia Eugeniusz Rudnik muzyka elektroniczna

Polskie Radio 24 XXXI Festiwal Filmowy im. Wandy Rutkiewicz. "Nie ma drugiego takiego festiwalu"

- Nie tylko zapraszamy twórców filmowych, ale również bohaterów tych wydarzeń, którzy mogą pozostawić w muzeum pamiątki związane ze swoją dzielnością, będące materialnym świadectwem historii, które w pewien sposób unieśmiertelniają tych ludzi. Nie ma drugiego takiego festiwalu, który nie tylko stara się pokazać historię o górach czy sporcie, ale związany jest również z ochroną tego dziedzictwa - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Puszkarski, kierownik Działu Edukacji Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  kino Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Muzeum Sportu i Turystyki festiwal filmowy Wanda Rutkiewicz

7 grudnia władze PO przedstawią kandydata na prezydenta

- 7 grudnia zarząd krajowy PO podejmie decyzję i poinformuje opinię publiczną o swoim kandydacie na urząd prezydenta RP. Ustawa o związkach partnerskich powinna jak najszybciej wejść w życie, bo to dziś standard w UE, a liberalizacja prawa do aborcji będzie praktycznie możliwa dopiero po wyborach prezydenckich - powiedział Krzysztof Kwiatkowski, w radiowej Jedynce w audycji "W samo południe". 
Zobacz więcej na temat:  związki partnerskie aborcja wybory prezydenckie