82 lata Dwójki

Stylizacje i badania terenowe. Muzyka ludowa w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 17:47
Jak przypominała Maria Baliszewska, już na antenie Warszawy II pojawiała się muzyka ludowa. Ale nie była to twórczość oryginalna. - Był trend, by nadawać muzykę opracowaną - mówiła dziennikarka Dwójki.
Audio
  • Muzyka ludowa w Dwójce. Rozmowa z Marią Baliszewską (Dwójka, 2012 r.)
Płyta PR Muzyka źródeł: Dynastia Sowów z Piątkowej zawiera radiowe nagrania muzyków z tytułowego rodu z lat 70. minionego wieku. Nagrania kapeli z Piątkowej pojawiły się w Dwójce już pod koniec lat 60. XX w.
Płyta PR "Muzyka źródeł": "Dynastia Sowów z Piątkowej" zawiera radiowe nagrania muzyków z tytułowego rodu z lat 70. minionego wieku. Nagrania kapeli z Piątkowej pojawiły się w Dwójce już pod koniec lat 60. XX w. Foto: Grzegorz Śledź/PR2

- Choć Polskie Radio brało po wojnie udział w akcji zbierania folkloru, to jednak te nagrania nie pozostały w radiu. Uważano wówczas, ze ta muzyka nie nadaje się na antenę, stąd przez wiele lat panowały na antenie te stylizowane zespoły - opowiadała Maria Baliszewska.

***

Kiedy w Programie 2 PR pojawiła się autentyczna muzyka ludowa? Jakie były to audycje i – jacy wykonawcy? Jak słuchacze reagowali na ten rodzaj muzycznej twórczości? W rozmowie nie zabrakło również wspomnień, także tych anegdotycznych, z nagrań terenowych.

***
Prowadzi: Justyna Piernik

Gość: Maria Baliszewska (dziennikarka radiowej Dwójki)

Data emisji: 27.02.2012

Zobacz więcej na temat: folk Maria Baliszewska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak