82 lata Dwójki

Władysław Terlecki. Radio i literatura

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 16:48
- Bardzo sobie cenię możliwość dotarcia do słuchacza (co prawda anonimowego), który często skazany jest na przeżywanie samotności - wyznawał wybitny pisarz Władysław Terlecki,przez wiele lat związany z Dwójką.
Audio
  • Fragmenty audycji o Władysławie Terleckim (Dwójka, 2012 rok)
Władysław Terlecki, 1989 r.
Władysław Terlecki, 1989 r. Foto: PAP/Zbigniew Matuszewski

- Przemawiam do ludzi, dla których jest to jedyna forma - a przecież zdarzają się tacy słuchacze - kontaktu ze światem zewnętrznym. Świadomość, że przez radio możemy do nich docierać ze swoimi problemami, zainteresowaniami, pasjami, jest tą stawką, dla której warto podejmować pracę z radiem - wyznawał Władysław Terlecki.

Był prozaikiem, scenarzystą, dramaturgiem, tworzącym także słuchowiska. Na naszej antenie prezentowane były obszerne fragmenty najsłynniejszych powieści Władysława Terleckiego, takich jak "Dwie głowy ptaka", "Cierń i laur", "Pismak", oraz słuchowiska oryginalne. Ale nie tylko.

Pisarz pracował w Polskim Radiu - od 1966 do 1981 roku - prowadząc dwa autorskie cykle audycji literackich Programu II: "Wspominamy debiuty" i "Prozatorskie początki". Wierzył w siłę polskiej literatury i dążył do jej upowszechniania (podobno czytał wszystko, co ukazywało się na rynku). Promował zwłaszcza te pozycje literackie, które określa się jako niszowe i które bez jego rekomendacji nie mogły ujść uwagi czytelnika.

W audycji o Władysławie Terleckim, zmarłym w 1999 roku, udział wzięli Michał Komar oraz Stanisław Mikke. Przypomnieliśmy także fragmenty jego audycji z Programu II Polskiego Radia.   

Program przygotowały Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak