Polskie Radio
Section05
Dorota Gacek

Szymborska w obcych językach. "150 tłumaczy przełożyło poezję noblistki na 50 języków"

- Sama wykładam polską poezję, ludzie w Stanach Zjednoczonych reagują na nią świetnie. Rozumieją, że poezja ma coś wspólnego z życiem, nie jest sztuką elitarną dla profesorów. Polscy poeci i ich twórczość to najlepszy sposób, aby nakłonić amerykańskich odbiorców do czytania poezji w ogóle - mówiła Clare Cavanagh, tłumaczka wierszy Wisławy Szymborskiej.
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska Rok Wisławy Szymborskiej tłumacz Dwójka Dorota Gacek

W podzielonym mieście - Berlin Herberta

"Rozkokosiłem się nad Wansee. Mój pokój już zaczyna śmierdzieć papierosami" - tak w liście do Karla Dedeciusa Zbigniew Herbert pisze w styczniu 1968 roku, a dwa miesiące później wyznaje zaprzyjaźnionemu tłumaczowi: "Bardzo jakoś do Berlina przylgnąłem". W kolejnym odcinku z naszego wakacyjnego cyklu opowiedzieliśmy o związkach poety z tym miastem.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Herbert Berlin Berlin Zachodni Dwójka Dorota Gacek Marek Zagańczyk Karl Dedecius

Bohemista: Czesi również uważają język polski za zabawny

- Słyszałem opowieści o tym, że kiedy na ekrany czeskich kin wchodziły filmy Krzysztofa Kieślowskiego, które nie są przecież komediami, to pierwszą reakcją widzów był śmiech. Te wszystkie "ć", "ś", "ź" w polskich słowach dla Czechów są dźwiękami, które u nich występują ewentualnie w mowie dzieci - mówił bohemista i tłumacz Jakub Pacześniak w audycji "Miejsca z dobrych stron" poświęconej czeskiej Pradze.
Zobacz więcej na temat:  Praga Franz Kafka Bohumil Hrabal Czechy Dorota Gacek Roch Siciński Dwójka KULTURA

Tadeusz Gajcy i Zdzisław Stroiński - przyjaciele, poeci, powstańcy

- Rzeczywiście byli sobie niezwykle bliscy, to było takie braterstwo dusz. Zdzisław Stroiński był jasnowłosy, wysoki i powściągliwy, wręcz delikatny. Tadeusz Gajcy był niskiego wzrostu, krępy, rozhukany i wesoły, miał duże problemy zdrowotne. Stroiński doskonale zdawał sobie sprawę ze skali talentu Gajcego i się nim opiekował, był dla niego prawdziwym przyjacielem - mówiła Maria Dorota Pieńkowska z Muzeum Literatury imienia Adama Mickiewicza w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Dwójka Dorota Gacek historia Polski

Wysoki i dobry król. Andrzej Franaszek o przyjaźni Józefa Czapskiego i Adama Zagajewskiego

- Tytuł książki zaproponowany przez Adama Zagajewskiego jest błyskotliwą frazą, która ma przykuć uwagę czytelnika. Sam Józef Czapski czasami żartował, mówiąc o sobie, że jest największym żyjącym malarzem. Jego wzrost od lat młodzieńczych był tematem rozmaitych anegdot, a Czapski z pewnością w wielu znaczeniach tego określenia wystawał ponad przeciętność - mówił w Dwójce Andrzej Franaszek, autor posłowia do książki "Najwyższy człowiek świata. O Józefie Czapskim".
Zobacz więcej na temat:  Józef Czapski Adam Zagajewski Andrzej Franaszek Dwójka Dorota Gacek

Autor książki "Oblicza Iwaszkiewicza": namiętności aż nim szarpały

- Sam w wielu miejscach pisał np. jak ważne są dla niego podróże, jak wiele z nich czerpie i jak intensywnie, właściwie emocjonalnie, uczuciowo odbiera dane miejsca, niejako ma je w sobie. Oczywiście najsilniejszą namiętnością były dla Iwaszkiewicza jego związki uczuciowe z rozmaitymi mężczyznami, z których najsilniejszy na pewno łączył go z Jerzym Błeszyńskim - mówił w Dwójce Robert Papieski, autor książki "Oblicza Iwaszkiewicza".
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Iwaszkiewicz biografia Dorota Gacek eseistyka Dwójka KSIĄŻKA literatura

Wilno - miasto kochane i opiewane przez największych artystów

 - W Wilnie mieszkałem 30 lat, przez ten czas udało mi się to miasto zrozumieć i pokochać, choć przyznaję, że odbywało się to stopniowo - mówił w Dwójce Tomas Venclova, litewski poeta. W pierwszej audycji z naszego wakacyjnego cyklu "Miejsca z dobrych stron" opowiadaliśmy o stolicy Republiki Litewskiej. Wilno obchodzi w tym roku siedemsetlecie powstania.
Zobacz więcej na temat:  Wilno Dwójka Dorota Gacek Paweł Siwek

Miron w Sercowisku. O Białoszewskim w 40. rocznicę śmierci

W "Strecie literatury" rozmawialiśmy o tym, jaki obraz ostatnich dni życia Mirona Białoszewskiego przynoszą "Listy do Eumenid", co ten tekst i inne napisane wcześniej utwory mówią o stosunku poety do choroby i śmierci. Zastanowimy się również, jak dziś - 40 lat po śmierci autora "Obrotów rzeczy" - czytamy jego twórczość.
Zobacz więcej na temat:  Miron Białoszewski rocznica Dorota Gacek literatura KULTURA Dwójka Tadeusz Sobolewski