Polskie Radio
Section05
Dorota Gacek

Prof. Sławek: "Pamiętniki Hadriana" okazały się jak plaster na rany

- Mnie ten czas skierował w stronę lektury, którą odkładałem. Z niewiadomych zresztą przyczyn. Być może dlatego, że ona już właściwie samym wyglądem strony, bo jest to tekst bez dialogowy, kazała mi podchodzić do siebie z dużą ostrożnością. Nagle jednak w tym zwolnionym czasie wypadłem z ram - mówił prof. Tadeusz Sławek, gość premierowej odsłony audycji "Literackie witaminy".
Zobacz więcej na temat:  literatura Dwójka Dorota Gacek książki

Jan Stolarczyk: Różewicz jako poeta czuł się odpowiedzialny za innych

- Kiedyś powiedział mi tak: "Wiesz, to że jestem poetą zawdzięczam tym, którzy ciężko pracują. To oni również pracują na ten mój spokój i możliwość pisania". To było coś poruszającego - mówił w archiwalnym nagraniu na antenie Programu 2 Polskiego Radia redaktor i autor opracowań wielu książek Tadeusza Różewicza. W piątek (24.04) minęła 6. rocznica śmierci poety.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz poezja Kazimierz Kutz Dwójka Dorota Gacek literatura rocznica

Prof. Bereś: Wojaczek pisał listy bardziej do siebie niż do innych

- Te listy były dla niego rodzajem wyznania. I to niekoniecznie adresowanego do jego korespondentów i korespondentek. Mam wrażenie, że bardzo często on te listy pisał do siebie; próbował nazwać w nich pewne ważne dla niego rzeczy - mówił w Dwójce prof. Stanisław Bereś, autor opracowania tomu "Listy miłosne i nie" z korespondencją Rafała Wojaczka.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Wojaczek poezja Dwójka Dorota Gacek