Polskie Radio
Section05
Dorota Gacek

"Baczyński. Ta legenda jest wciąż żywa". Serwis specjalny

- Nasza opowieść o Krzysztofie Kamilu jest wielowymiarowa. Z jednej strony o poecie-żołnierzu, uczestniku Powstania, o znanym nam tragicznym finale, a z drugiej strony o chłopaku, który ukochał literaturę, malarstwo, przyrodę, muzykę. Który zostawił jedno z najpiękniejszych w naszej literaturze świadectw miłości - mówił w Dwójce Jacek Puciato o serwisie specjalnym Polskiego Radia, poświęconym Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Kamil Baczyński Dwójka poezja Dorota Gacek KULTURA

"Diabły w deszczu" – nieznane opowiadanie Marka Hłaski

- "Diabły w deszczu" są dość dużą niespodzianką, ponieważ maszynopis o tym tytule, "Devils in the rain", w żadnej biograficznej wzmiance się nie pojawił, nie ma też o nim mowy w domowym, rodzinnym archiwum. Teoretycznie do odkrycia pozostało jeszcze kilka tekstów, z tym że śladu po nich nie ma od bez mała pięćdziesięciu lat - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Radosław Młynarczyk, autor opracowania.
Zobacz więcej na temat:  Marek Hłasko Mariusz Czubaj proza opowiadanie literatura polska Dwójka Dorota Gacek

Spotkanie z poezją Krystyny Miłobędzkiej

"Zawsze byłam pewna, że rzeczy ważne dzieją się miedzy jednym krzykiem a drugim, ale w środku jest cisza. Wszystkie dramatyczne czy bardzo szczęśliwe chwile obywają się bez słów. Może ktoś taki, kto właściwie nie bardzo dobrze umie mówić i stara się ciągle nauczyć mówienia powinien się zająć właśnie nie-pisaniem bardziej, niż pisaniem. Ale ja się pocieszam tylko tak, że pisanie jest dla mnie także nauką mówienia" - opowiadała na antenie Dwójki Krystyna Miłobędzka.
Zobacz więcej na temat:  poezja Dwójka Dorota Gacek

Europejczyk w podróży

"Schylając się nad płonącymi polanami, tak aby ogrzać dłonie, poczułem dumę ze swej nowej przynależności: dumę, że jestem zarówno Anglikiem, jak i Europejczykiem" - tak kończy książkę "Europa w zwierciadle" Robert Byron. Był to angielski pisarz, dziennikarz, podróżnik; postać barwna, pełna fantazji, a zarazem tragiczna - bo zginął w 1941 r. tuż przed swoimi 36. urodzinami na storpedowanym przez Niemców brytyjskim statku.
Zobacz więcej na temat:  literatura podróże Dorota Gacek

"Havel od kuchni". Książka w sam raz na święta

- Mało kto pewnie o tym wiem, że Václav Havel w wolnych chwilach był pasjonatem gotowania. Tak jak w życiu i w literaturze często eksperymentował i czasami to zapisywał. Oprócz tego jest tam masa anegdot pokazujących Havla z trochę innej, nieoficjalnej strony - mówił w "Literackich witaminach" Andrzej Jagodziński, autor przekładu książki "Havel od kuchni" Michaela Žantovský'ego.
Zobacz więcej na temat:  Vaclav Havel literatura tłumacz Dwójka Dorota Gacek