Polskie Radio
Section05
Dorota Gacek

Joanna Miłosz-Piekarska: przyjeżdżam do Polski, aby odnaleźć siebie

- Andrzej Miłosz szybko odkrył, że jego brat Czesław jest bez porównania lepszym poetą i zrezygnował z pisania wierszy. Władze PRL-u znęcały się nad moim ojcem, nie mogąc dosięgnąć stryja, który został nazwany "największym wrogiem socjalizmu". Dla ojca film dokumentalny był pasją, która łączyła podróże i ciekawość ludzi, którzy z nim chętnie rozmawiali - mówiła w Dwójce mieszkająca w Australii Joanna Miłosz-Piekarska, córka dokumentalisty i reportera Andrzeja Miłosza i bratanica noblisty Czesława Miłosza. 
Zobacz więcej na temat:  Czesław Miłosz literatura PRL emigracja Dwójka Dorota Gacek

Korespondencja Jerzego Giedroycia z Józefem Łobodowskim

Józef Łobodowski to wciąż mało znany poeta, tłumacz literatury ukraińskiej, żołnierz kampanii wrześniowej, po wojnie emigrant w Hiszpanii. Odegrał ważną rolę w budowaniu dialogu polsko-ukraińskiego po 1945 roku, uznawany był przez Ukraińców za tego, który zbudował pomosty między dwoma literaturami, sprawy polsko-ukraińskie to bardzo ważna część jego korespondencyjnej rozmowy z red. paryskiej "Kultury".
Zobacz więcej na temat:  Józef Łobodowski stosunki polsko-ukraińskie tłumacz literatura Dwójka Dorota Gacek

"Józef Mackiewicz doceniał życiodajną rolę przyrody"

- Józef Mackiewicz od dziecka był otoczony przyrodą i umiał się zachwycić jej pięknem. Przyroda jest funkcją myślenia Mackiewicza o świecie i kluczem do wielu jego tekstów, w niej objawia się istota człowieczeństwa. Mawiał, że życie społeczne, polityczne, wszystkie ludzkie sprawy są częścią przyrody, należy ją rozumieć bardzo szeroko - mówiła w Dwójce Katarzyna Bałżewska, autorka książki "Przestrzenie totalitarnego zniewolenia. Doświadczenie wojny i okupacji w twórczości Józefa Mackiewicza". 
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz Dwójka Dorota Gacek przyroda

Kazimierz Orłoś opisuje życie [POSŁUCHAJ]

– "Cudowną melinę" pisałem na podstawie swoich doświadczeń z pobytu w Bieszczadach, gdzie pracowałem jako radca prawny w biurze budowanej w latach 60. zapory na Sanie i elektrowni wodnej. Miałem kontakt z miasteczkami powiatowymi, poznawałem stosunki tam panujące i na tej podstawie w 1971 roku zacząłem pisać swoją pierwszą powieść – wspominał w Dwójce Kazimierz Orłoś, który był bohaterem "Zapisków ze współczesności".
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Orłoś Józef Mackiewicz Stanisław Cat-Mackiewicz literatura Dorota Gacek wspomnienie KULTURA Dwójka

Dziennik Józefa Czapskiego bez cenzury i skrótów

"Jestem przecie człowiekiem, który musi pisać, bo inaczej ma wrażenie, że nie żyje, że dopiero jak na papierze sobie zapisze mętną filozofię albo jęki nad trudnościami czy biedami, to ma wrażenie, że te sprawy przeżył, że je sobie uświadamia – że one mu się nie rozpłynęły" – pisał Józef Czapski. Dla malarza i pisarza rytuał codziennego notowania był rzeczą niezwykle istotną, "kontrolą oddechu dnia" – jak sam to nazywał.
Zobacz więcej na temat:  Józef Czapski literatura dziennik Dorota Gacek KULTURA

"Listy Konstantego Jeleńskiego do rodziców wiele o nim mówią"

- Te listy to bardzo ważny materiał źródłowy, pokazujący Konstantego Jeleńskiego od strony prywatnej, do tej pory nieznanej. Dotychczas niewiele wiedzieliśmy o jego osobowości, a tę szczerą korespondencję czyta się z wielkim przejęciem. Listy do matki Konstanty pisał niemal codziennie, przez 30 lat to była wymiana niemal 800 listów, z czego ponad 700 napisał syn do matki, to świadczy o emocjach między nimi - mówiła w Dwójce Agnieszka Papieska.
Zobacz więcej na temat:  Konstanty Jeleński Dwójka Dorota Gacek listy

Joanna-Jurgała Jureczka i wywoływanie literackich duchów

– Stawiamy znane postacie na pomniku, okadzamy, a jednocześnie nie znamy ich aż tak dobrze, żeby zobaczyć w nich zwykłych ludzi. Czasem taka rysa na pomniku powoduje, że ta osoba jest nam bliższa i to mnie zafascynowało. Pisząc o tym w książce, mam szansę zarazić pasją moich czytelników – mówiła w Dwójce Joanna Jurgała-Jureczka, autorka książki "Na gorącym uczynku. Wywoływanie duchów".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Dorota Gacek literatura

Koncert Poezji Ukraińskiej w Warszawie. "Uczymy się, jak zmieniają się Ukraińcy"

- Cud ostatniego 30-lecia, czyli cud niepodległej Ukrainy i relacji polsko-ukraińskich, które były najlepsze w historii, polegał na zainteresowaniu publiczności współczesną kulturą ukraińską - mówił w Dwójce Adam Pomorski, prezes polskiego PEN Clubu. 11 kwietnia w siedzibie stowarzyszenia odbędzie się Koncert Poezji Ukraińskiej.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Dorota Gacek PEN Club Ukraina Dwójka Ukraina poezja koncert antropologia