Niepodległa 2018

Stefan Żeromski - Niepodległa jest procesem

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2018 11:00
Wywalczona z trudem niepodległość Polski wciąż wymaga pracy nad swoim kształtem. Niepodległość nie jest formą skończoną i domkniętą, a raczej procesem, nieustannym dążeniem "świata pracy" – tak, w największym skrócie, Stefan Żeromski ujmował tematykę niepodległości Rzeczypospolitej w swoich pismach publicystycznych.
Audio
  • Bicze z piasku - pisma publicystyczne Stefana Żeromskiego, fragment 2. (PR, 1995)
  • Bicze z piasku - pisma publicystyczne Stefana Żeromskiego, fragment 1. (PR, 1995)
Stefan Żeromski
Stefan ŻeromskiFoto: źr. Polona

Wielowątkowy trud pracy nad Niepodległą stawia wysokie wymagania również polskiej inteligencji, która w wyborach intelektualnych i ideowych powinna odznaczać się suwerennością – także i na ten aspekt zwraca uwagę autor "Przedwiośnia".

W przeddzień Narodowego Czytania "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego publikujemy historycznoliteracką refleksję sprzed lat – audycję "Bicze z piasku", w której autorka programu, Grażyna Gronczewska, rozmawiała z historykiem literatury i poetą Januszem Kryszakiem na temat wizji Stefana Żeromskiego dotyczącej niepodległej Polski. Audycja zawiera fragmenty prozy publicystycznej Żeromskiego w interpretacji Henryka Boukołowskiego. Pierwotna emisja w Polskim Radiu BIS, 11 listopada 1995 roku.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak