X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Pożegnanie jesieni" Stanisław Ignacy Witkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 08:30
Historia Atanazego Bazakbala okazuje się modelową opowieścią o dekadencji, świecie bez wartości, w którym wszystko wolno, a więc nic nie ma znaczenia. Eksperymenty bohatera i jego otoczenia z używkami, kolejne romanse i orgie, tylko pogłębiają ich nihilizm.
Audio
  • Stanisław Ignacy Witkiewicz "Pożegnanie jesieni"
Pożegnanie jesieni Stanisław Ignacy Witkiewicz
"Pożegnanie jesieni" Stanisław Ignacy WitkiewiczFoto: materiały promocyjne

To pierwsza powieść opublikowana przez autora znanego wcześniej ze swoich sztuk teatralnych i twórczości plastycznej. Stanisław Ignacy Witkiewicz, nazywanym Witkacym, przez lata poszukiwał sposobu na stworzenie Czystej Formy. Dzieła, które samą swoją formą, wywoła u odbiorcy uczucie metafizyczne. Szukał tego z uporem w różnych obszarach sztuki. Jednak pod koniec lat 20., kiedy pisze "Pożegnanie jesieni", ma coraz mniej przekonania do własnej teorii. Chyba słusznie, bo w przypadku tej powieści, to treść okazuje się najważniejsza.  Historia Atanazego Bazakbala okazuje się modelową opowieścią o dekadencji, świecie bez wartości, w którym wszystko wolno, a więc nic nie ma znaczenia. Eksperymenty bohatera i jego otoczenia z używkami, kolejne romanse i orgie, tylko pogłębiają ich nihilizm. Czynią ich też podatnymi na religijne konwersje i podejrzane ideologie, uosabiane przez rewolucjonistę Sajetana Tempe. Samą powieść interpretowano jako bardzo mocne ostrzeżenie przed komunizmem.