X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Wiersze" Krzysztof Kamil Baczyński

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 19:30
Przeżył niewiele ponad 23 lata. Mimo to zdążył napisać wiersze, które weszły do literackiego kanonu i ujawnić zupełnie niespotykaną skalę talentu. Stał się też symbolem tzw. pokolenia Kolumbów, którego dojrzewanie przypadło na "mroczny czas" II wojny światowej.
Audio
Krzysztof Kamil Baczyński
Krzysztof Kamil BaczyńskiFoto: mat. prasowe

Baczyński zadebiutował już w czasie okupacji tomikiem wydanym w konspiracji w siedmiu egzemplarzach. Ostatnie wiersze ogłosił tuż przed wybuchem Powstania Warszawskiego, w którym poległ jako żołnierz Armii Krajowej. Jeden z krytyków nazwał go poetą Apokalipsy spełnionej. To bardzo trafne określenie. W wierszach pisanych w warunkach straszliwego hitlerowskiego terroru, nie znajdziemy jednoznacznych śladów wydarzeń tamtego okresu. Baczyński przemawia przez metafory, mroczne erotyki, wizyjne opisy. Sielanka sąsiaduje w tej poezji ze straszliwą grozą, a piękno tych wierszy nieustannie zachwyca. Dlatego interpretowali je tak różni artyści jak Ewa Demarczyk, Grzegorz Turnau, Czesław Mozil i Lao Che.