X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Czarny polonez" Kazimierz Wierzyński

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 08:50
"Czarny polonez" jest w znacznej mierze reakcją na antysemicką i antyinteligencką nagonkę 1968 roku.
Audio
Czarny polonez Kazimierz Wierzyński
"Czarny polonez" Kazimierz WierzyńskiFoto: materiały promocyjne

To ostatni tom wierszy wydany za życia autora w roku 1968. Kilka miesięcy po opublikowaniu "Czarnego poloneza" Kazimierz Wierzyński umarł w Ameryce. Na emigracji mieszkał od wybuchu II wojny. Do kraju nie jeździł, przez lata objęty był zapisem cenzury, ale sporo wiedział o sytuacji w Polsce i oceniał ją bardzo krytycznie. Mimo że jako członek grupy Skamander był już wtedy żywą legendą, energicznie włączył się w bieżące spory. "Czarny polonez" jest w znacznej mierze reakcją na antysemicką i antyinteligencką nagonkę roku 1968. Nikt tak mocno jak Wierzyński nie zaatakował gomułkowskiej Polski, pokazując moralny sprzeciw i estetyczny niesmak wobec ówczesnych wydarzeń. W wierszu "Izrael" sam nazwał siebie "Polakiem, który się wstydzi". "Gdzie tu jest ściana płaczu,/Gdzie tu niedola kamieniała od wieków,/Gdzie tu schodzą się Żydzi?/Ja chcę tam pójść,/Stanąć między nimi,/Pochylić głowę,/Polak który się wstydzi".