X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Wiosna i wino" Kazimierz Wierzyński

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 09:00
Tomik Kazimierza Wierzyńskiego "Wiosna i wino" stał się manifestem nowego pokolenia, które symbolizowało odrodzoną Polskę.
Audio
Wiosna i wino Kazimierz Wierzyński
"Wiosna i wino" Kazimierz WierzyńskiFoto: materiały promocyjne

W dniach, kiedy Polska odzyskała niepodległość, jesienią roku 1918, kawiarnia "Pod Pikadorem" była w Warszawie największą sensacją towarzyską i kulturalną. A jej twórcy, 20-letni poeci nazwani później skamandrytami, w ciągu kilku tygodni stali się autentycznymi gwiazdami. Mimo że większość była jeszcze przed debiutem. Manifestem nowego pokolenia, które symbolizowało odrodzoną Polskę, stał się tomik Kazimierza Wierzyńskiego "Wiosna i wino". Wiersze pełne młodzieńczej energii, dowcipu, namiętności, skoncentrowane na przeżyciu lirycznym podbiły serca czytelników. W jakimś sensie ich tonacja kontrastowała z życiowym doświadczeniem autora, który w wieku 25 lat był już wojennym weteranem po kilkuletnim pobycie w obozie jenieckim. A mimo to wołał z entuzjazmem "Wiosna i wino: dwie wargi, co swymi/ Pocałunkami mieszają sny w głowie/, Że się zawraca do góry i dymi!/ O, przyjaciele! Piję wasze zdrowie!"