X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Dziennik bez samogłosek" Aleksander Wat

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 09:20
Edycja "Dziennika bez samogłosek" zajęła wiele lat. Tekst ukazał się niemal 20 lat po śmierci Aleksandra Wata, w roku 1987. Powstał przejmujący zapis cierpienia, przemijania, rozważań o sprawach ostatecznych, ewolucji intelektualnej i duchowej jaką przeszedł dawny komunista.
Audio
Dziennik bez samogłosek Aleksander Wat
"Dziennik bez samogłosek" Aleksander WatFoto: materiały promocyjne

Prawdopodobnie jest to jedyny taki tekst w historii. Porządkując papiery po zmarłym mężu, Ola Watowa znalazła kilkadziesiąt stron napisanych jakby szyfrem. Dopiero po jakimś czasie zrozumiała, że Aleksander pisał dziennik posługując się wyłącznie spółgłoskami. To był jego protest przeciwko doświadczeniu straszliwego bólu, jakiemu był poddany w ostatnich latach życia. A jednocześnie to rodzaj gry ze sobą i z językiem. Gry, do której przyzwyczaił się jako futurysta. To dlatego edycja "Dziennika bez samogłosek" zajęła wiele lat. Tekst ukazał się niemal 20 lat po śmierci Aleksandra Wata, w roku 1987. Powstał przejmujący zapis cierpienia, przemijania, rozważań o sprawach ostatecznych, ewolucji intelektualnej i duchowej jaką przeszedł dawny komunista. Lektura "Dziennika bez samogłosek" nie jest może łatwa, ale jednocześnie jest w niej coś bardzo krzepiącego. Dostajemy dowód, że nawet straszliwe przypadłości ciała, nie są w stanie odebrać nam rozumu i człowieczeństwa.