X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Wariacje pocztowe" Kazimierz Brandys

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 18:00
"Wariacje pocztowe" to powieść epistolarna, opowiadająca dzieje rodziny Zabierskich. Ojcowie piszą do synów, synowie im odpowiadają i tak przez dwieście lat.
Audio
Wariacje pocztowe Kazimierz Brandys
"Wariacje pocztowe" Kazimierz BrandysFoto: mat. prasowe

Akcja książki rozpoczyna się w roku 1770 i doprowadzona zostaje do roku 1970. Znajdziemy tu mnóstwo świetnych anegdot i zabawnych konceptów, ale przesłanie tej książki jest całkiem poważne. "Moment stawania się historii jest zwykle lekkomyślny" – twierdzi jeden z bohaterów powieści. I Kazimierz Brandys zdaje się myśleć podobnie. Na przykładzie losów rodziny Zabierskich, pisarz pokazuje, na czym polega proces kreowania legend i fałszywych bohaterów. Przykładem tego procesu jest Jakub, który w niewoli tureckiej nie chciał przyjąć islamu i za karę zamieszkał w klatce z małpą. Tymczasem po latach, dla swoich potomków, jest herosem wojennym. Wydana w 1972 roku książka Brandysa nie przypadkiem skupia się na takiej tematyce. Była to reakcja pisarza na antysemicką nagonkę w marcu 1968, kiedy historię wykorzystywano do celów propagandowych.