X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Nadberezyńcy" Florian Czarnyszewicz

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 17:00
"Nadberezyńcy" to trzytomowa powieść z prawdziwie epickim rozmachem, napisana piękną kresową polszczyzną. Historia zaczyna się w pierwszych latach XX wieku, a kończy w roku 1920.
Audio
Nadberezyńcy Florian Czarnyszewicz
"Nadberezyńcy" Florian CzarnyszewiczFoto: mat. prasowe

Powieść, która ukazała się w fatalnym momencie, bo w roku 1942. Do tego w Argentynie. Z tych właśnie powodów zauważono ją dopiero w latach 50. Zachwycili się nią wtedy emigranci Wańkowicz, Miłosz, Stempowski. W kraju książka Czarnyszewicza czekała na swoje odkrycie jeszcze pół wieku. "Nadberezyńcy" to trzytomowa powieść z prawdziwie epickim rozmachem, napisana piękną kresową polszczyzną. Historia zaczyna się w pierwszych latach XX wieku, a kończy w roku 1920. Śledzimy losy Stacha Bałaszewicza rodem z zagrodowej szlachty znad Berezyny na dzisiejszej Białorusi i jego najbliższego przyjaciela Kościka Wasilewskiego. Bohaterowie "Nadberezyńców" wywodzą się z grupy społecznej, która mimo ponad stu lat rusyfikacji, przechowała polskość. I to marzenie o niepodległej Rzeczpospolitej kieruje ich postępowaniem. Najpierw w zaściankach i rosyjskiej szkole, a później prowadzi ich do służby w polskim wywiadzie podczas wojny z bolszewikami. Jednak po traktacie ryskim II Rzeczpospolita oddała ich małą ojczyznę Rosjanom, z czym Polacy znad Berezyny nigdy się nie pogodzili.