X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Sokrates tańczący" Julian Tuwim

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 10:00
W tomiku "Sokrates tańczący" Tuwim pokazuje skalę swoich możliwości, rozległość zainteresowań, warsztatową wirtuozerię i niesłychaną wręcz energię rozsadzającą strofy.
Audio
Sokrates tańczący Julian Tuwim
"Sokrates tańczący" Julian TuwimFoto: PR

Narodziny grupy Skamander, tuż po odzyskaniu niepodległości, były największym wydarzeniem literackim tamtego okresu. Nieznani wcześniej poeci Lechoń, Iwaszkiewicz, Słonimski, Wierzyński wdarli się niespodziewanie na Parnas. Jednak przypadek Juliana Tuwima był nieco inny. On już wcześniej był uważany za wielką nadzieję polskiej literatury, a stało się tak dzięki tomowi wierszy "Czyhanie na Boga". W roku 1920 poeta wydaje kolejny zbiór: "Sokrates tańczący". Staje się on bestsellerem i ma kilka wznowień. Wiersze z tego tomu wciąż brzmią  doskonale. Tuwim pokazuje w nich skalę swoich możliwości, rozległość zainteresowań, warsztatową wirtuozerię i niesłychaną wręcz energię rozsadzającą strofy. Znaleźć tam można tu utwory, które czytane i słuchane są do dziś, choćby "Dwa wiatry", tytułowy wiersz "Sokrates tańczący" czy erotyk "Sen złotowłosej dziewczynki" znany z interpretacji Marka Grechuty.