X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Bal w Operze" Julian Tuwim

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 10:10
Zdaniem wielu historyków literatury to najwybitniejszy polski utwór satyryczny XX wieku. Z pewnością nic równie odważnego nie powstało w czasach międzywojennych. Dość powiedzieć, że tekst z roku 1936 napisany jest z taką dezynwolturą i nagromadzeniem wulgaryzmów, że poemat w całości opublikowano dopiero pół wieku później.
Audio
Bal w Operze Julian Tuwim
"Bal w Operze" Julian TuwimFoto: materiały promocyjne

Tuwim napisał satyrę na rządy sanacyjne, które w drugiej połowie lat 30. rozpoczęły flirt z obozem narodowym. Jednak przesłanie "Balu w Operze" jest znacznie głębsze. Nie przypadkiem Czesław Miłosz nazwał go "Apokalipsą według Juliana Tuwima". Noblista widzi w tej książce opis świata chylącego się ku zagładzie, mimo że, jeśli tekst czytać dosłownie, mamy tu przede wszystkim portret zdegenerowanych elit. W tym bezkompromisowym pamflecie widzimy, że ich życie kręci się wyłącznie wokół seksu i władzy. Niektóre fragmenty "Balu w operze" weszły do języka potocznego, a szczególnie mocno zakorzeniło się w polszczyźnie określenie "ideolo", jako opis podejrzanych eksperymentów ideologicznych.