X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Kariera Nikodema Dyzmy" Tadeusz Dołęga-Mostowicz

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 16:30
Tę powieść wszyscy Polacy kojarzą z wielką kreacją Romana Wilhelmiego, ale ta jadowita satyra na przedwojenne rządy sanacji była wielkim wydarzeniem tuż po publikacji, w roku 1932.
Audio
  • Tadeusz Dołęga-Mostowicz "Kariera Nikodema Dyzmy"
Kariera Nikodema Dyzmy Tadeusz Dołęga-Mostowicz
"Kariera Nikodema Dyzmy" Tadeusz Dołęga-MostowiczFoto: mat. prasowe

Autor był wtedy niemal debiutantem, wcześniej zajmował się dziennikarstwem i w związku z tym miał swoje porachunki z piłsudczykami. Za krytyczne publikacje został porwany, pobity i wyrzucony z samochodu przez wojskowych. Ale jego portret sfer rządzących tamtej epoki przeszedł do historii. Bezrobotny Nikodem Dyzma przybywa do Warszawy w poszukiwaniu pracy i przypadkiem trafia na bankiet. Tam nawiązuje znajomości na wysokim szczeblu sanacyjnej władzy, a dodatkowo otrzymuje posadę administratora majątku z pokaźną pensją. Jego kariera na salonach przebiega tak błyskawicznie, że szybko zostaje ważnym doradcą jednego z ministrów, a nawet otrzymuje propozycję objęcia teki premiera. Do dziś nazwisko Dyzma funkcjonuje jako określenie hochsztaplera i prymitywa, który dorwał się do władzy.      

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak