X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Wiersze" Tadeusz Gajcy

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 16:00
Twórczość wojenna Gajcego długo pozostawała w cieniu rówieśnika Baczyńskiego.
Audio
Wiersze Tadeusz Gajcy
"Wiersze" Tadeusz GajcyFoto: mat. prasowe

"Leży Gajcy przysypany ziemią. Już na wieki dwudziestodwuletni" – pisał tuż po wojnie w wierszu "Ballada" Czesław Miłosz. Choć bardzo cenił młodego poetę, który zginął w Powstaniu Warszawskim, polemizował z jego poglądami. Tadeusz Gajcy należał do grupy artystycznej Sztuka i Naród, związanej z przedwojennymi narodowcami. W tych kręgach rodziły się np. idee stworzenia imperium słowiańskiego. Twórczość wojenna Gajcego długo pozostawała w cieniu rówieśnika Baczyńskiego. Może dlatego, że jego wiersze nie są tak melodyjne, a do tego robią wrażenie trudnych w odbiorze. Po latach znalazły jednak swoje miejsce w historii literatury. Można powiedzieć, że ta poezja nawiązywała do dorobku polskiej awangardy, ale w wyraźnej opozycji do niej. Bardzo silny jest w tych wierszach wątek metafizyczny, a może wręcz mistyczny, rozważający sens wojennej ofiary. Poza tym Gajcy, wzywając Polaków do walki, jednocześnie widzi i opisuje zagładę świata, ale przewiduje że to nie koniec, że prawdziwa katastrofa dopiero nadejdzie.