X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Utwory poetyckie" Konstanty Ildefons Gałczyński

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 15:45
W swoim książkowym debiucie Gałczyński skupia się na tym w czym jest najmocniejszy. Na liryce. Największe wrażenie robią jego wiersze miłosne, pisane dla ukochanej Natalii.
Audio
  • Konstanty Ildefons Gałczyński "Utwory poetyckie"
Utwory poetyckie Konstanty Ildefons Gałczyński
"Utwory poetyckie" Konstanty Ildefons GałczyńskiFoto: mat. prasowe

W roku 1937 Gałczyński był już popularnym twórcą, ale dopiero wtedy zadebiutował książką poetycką. Wcześniej jego utwory publikowane były w czasopismach. Przede wszystkim w, związanym z narodowcami, "Prosto z mostu" i to właśnie pismo wydało mu tom wierszy. Zresztą na tych samych łamach publikował też nad wyraz kontrowersyjne artykuły. Szczególny rozgłos zyskały jego brutalne ataki na "Wiadomości Literackie", bo poeta przez lata był skonfliktowany ze środowiskiem skamandrytów. Ślad politycznych poglądów autora znajdziemy w głośnym wierszu satyrycznym "Skumbrie w tomacie", który pokazuje w krzywym zwierciadle sanacyjne rządy. W swoim książkowym debiucie Gałczyński skupia się jednak na tym w czym jest najmocniejszy. Na liryce. Największe wrażenie robią jego wiersze miłosne, pisane dla ukochanej Natalii: "Palcem planety obracasz", "Oto widzisz znowu idzie jesień" czy "Prośba o wyspy szczęśliwe", którą kilkoro artystów wykonywało w formie piosenki. Tak jak dziesiątki innych tekstów Gałczyńskiego.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak