X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Pierścień z papieru" Zygmunt Haupt

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 14:30
Jedyna książka opublikowana za życia autora ukazała się w roku 1963 w Paryżu, ale do czytelników w kraju trafiła prawie 40 lat później.
Audio
Pierścień z papieru Zygmunt Haupt
"Pierścień z papieru" Zygmunt HauptFoto: mat. prasowe

Swój debiutancki zbiór opowiadań Zygmunt Haupt opublikował zbliżając się do 60-tki. Mieszkał wtedy w Ameryce, a trafił tam, dzięki żonie Edith poznanej podczas wojny w Londynie. Pochodził z Podola, studiował w Paryżu, a przed rokiem 1939 mieszkał we Lwowie. I to właśnie świat przedwojennej Galicji jest scenerią opowiadań ze zbioru "Pierścień z papieru", uznawanych za nowatorskie formalnie i podziwianych za językową maestrię. Proza Haupta była zjawiskiem tak oryginalnym, że długo znana była jedynie wtajemniczonym. Zmieniło się to całkiem niedawno. "Świat Haupta nienaruszony przez pośpiech, ten świat, w który wtopione są na zawsze jego wspomnienia, jego myśli - uwalnia, oczyszcza czytelnika, daje mu nową młodość, świeżość nietkniętych przeżyć i tę, na którą przecie czekamy zawsze, niespodziankę. Czy można dać więcej czytelnikowi?" - pytał retorycznie Józef Czapski.