X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Barbarzyńca w ogrodzie" Zbigniew Herbert

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 14:15
To literatura najwyższej próby. Opowieści o gotyckich katedrach, wymordowanych przez Francuzów albigensach, malarzu Pierro della Francesca czy historia templariuszy porywają narracyjnym rozmachem i językową maestrią.
Audio
Barbarzyńca w ogrodzie Zbigniew Herbert
"Barbarzyńca w ogrodzie" Zbigniew HerbertFoto: mat. prasowe

Kiedy na przełomie lat 50. i 60. władze komunistycznej Polski uchyliły drzwi na Zachód, pozwalając pisarzom wyjeżdżać na stypendia, Zbigniew Herbert ruszył do źródeł kultury europejskiej. Efektem jego wyprawy do Włoch i Francji jest, wydany w 1962 roku, zbiór esejów "Barbarzyńca w ogrodzie". Poeta zwiedzał muzea, jaskinie w Lascaux, doryckie świątynie, gotyckie katedry, Paryż, Sienę i Prowansję, spisując fakty oraz wrażenia. I zupełnie się nie spodziewał, że będzie to jego najpopularniejsza książka, która doczeka się wielu wznowień. Może stało się tak, dlatego, że w odciętej od świata Polsce, ludzie potrzebowali kontaktu z wielką kulturą i tradycją Zachodu. A może również dlatego, że eseje Herberta są wspaniale napisane. To literatura najwyższej próby. Opowieści o gotyckich katedrach, wymordowanych przez Francuzów albigensach, malarzu Pierro della Francesca czy historia templariuszy porywają narracyjnym rozmachem i językową maestrią. Także dziś, ponad pół wieku później.  

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak