X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Austeria" Julian Stryjkowski

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 11:00
Powieść z 1966 roku należy - obok "Głosów w ciemności", "Snu Azrila" i "Echa" – do cyklu galicyjskiego. Julian Stryjkowski odmalował w nim zaginiony świat żydowskich sztetli, których mieszkańców wymordowano w czasie wojny.
Audio
Austeria Julian Stryjkowski
"Austeria" Julian StryjkowskiFoto: materiały promocyjne

W "Austerii" widać tylko cień nadciagającej Zagłady. Akcja powieści toczy się na początku I wojny światowej. Gdy do austriackiej Galicji wkraczają Rosjanie, społeczność ortodoksyjnych Żydów chroni się w tytułowej austerii, czyli karczmie. W sytuacji zagrożenia eksplodują utajone konflikty i rozpadają się tradycyjne więzi. Nad sytuacją cały czas próbuje zapanować karczmarz Tag, który jest postacią stylizowaną na biblijnego patriarchę. W książkach galicyjskiego cyklu obserwujemy rozpad społeczności ortodoksyjnych Żydów. Wpływają na to wydarzenia historyczne, ale też proces asymilacji oraz lewicowe ideologie chętnie przyjmowane przez młode pokolenie. Ekranizacja "Austerii", autorstwa Jerzego Kawalerowicza, uznawana jest za wybitne dzieło polskiej kinematografii.