X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Eseje dla Kasandry" Jerzy Stempowski

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 11:10
Eseje Stempowskiego bez względu na to, czy pisze o przedwojennej Warszawie, Tukidydesie czy portretach Polaków u Dostojewskiego to intelektualna precyzja i świetny warsztat literacki.    
Audio
Eseje dla Kasandry Jerzy Stempowski
"Eseje dla Kasandry" Jerzy StempowskiFoto: materiały promocyjne

Polska szkoła eseju, tak jak polska szkoła reportażu, była produktem eksportowym naszej literatury. Niestety, Jerzy Stempowski, który w tej szkole uczył, jest wciąż polskim czytelnikom słabo znany z powodów biograficznych. Po wojnie zamieszkał w Szwajcarii, swoje teksty publikował w paryskiej "Kulturze", a upadku komunizmu nie dożył. Chociaż od śmierci Stempowskiego minęło prawie pół wieku i dziś okazuje się nad wyraz przenikliwym obserwatorem. Wystarczy sięgnąć po tytułowy szkic ze zbioru "Eseje dla Kasandry" z roku 1961, w którym autor bardzo przekonująco przestrzega przed niezdolnością przewidywania katastrof historycznych przez kraje Zachodu. Dyskurs racjonalny zagłusza to co irracjonalne, mimo że wszyscy teoretycznie wiedzą, że świat racjonalny nie jest. Dlatego im prorok bliższy jest prawdy, tym mniej chętnie go słuchamy. Eseje Stempowskiego bez względu na to, czy pisze o przedwojennej Warszawie, Tukidydesie czy portretach Polaków u Dostojewskiego to intelektualna precyzja i świetny warsztat literacki.