X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Wieszanie" Jarosław Marek Rymkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 11:50
Książka, od której rozpoczął się cykl nazwany przez krytyków tetralogią polską. W jego skład wchodzą "Kinderszenen", "Samuel Zborowski" i "Reytan". Przed wydaniem "Wieszania", w roku 2007, Jarosław Marek Rymkiewicz znany był przede wszystkim jako poeta i to raczej niekontrowersyjny. Jednak dzięki kolejnym odsłonom cyklu esejów o ważnych momentach historii Polski, zasłużył na miano największego prowokatora naszej literatury.
Audio
Wieszanie Jarosław Marek Rymkiewicz
"Wieszanie" Jarosław Marek RymkiewiczFoto: materiały promocyjne

Mówiąc o przeszłości Rymkiewicz komentuje bowiem współczesność. I tak właśnie interpretowane było "Wieszanie", które jest opowieścią z czasów insurekcji kościuszkowskiej. A dokładnie skupia się na samosądach, których mieszkańcy Warszawy dopuścili się na zdrajcach. Na tych, którzy brali pieniądze od carycy Katarzyny i służyli interesom rosyjskim. Nie ma szczególnych wątpliwości, co do tego, że autor uważa gniew ludu za słuszny. Co więcej, mówi niemal wprost, że w roku 1989 również trzeba było ukarać rządzących Polską.