X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Zachód słońca w Milanówku" Jarosław Marek Rymkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 12:00
Poeta przygląda się jeżom, gawronom, kotom, ślimakom, butwiejącym liściom i zastanawia się nad bytem. "Ja widzę w płocie wielką dziurę/ O tam w istnienia samym środku" – mówi w jednym z wierszy. Podstawową sprawą, o której mówi "Zachód słońca w Milanówku", jest łączność człowieka z naturą.
Audio
  • Jarosław Marek Rymkiewicz "Zachód słońca w Milanówku"
Zachód słońca w Milanówku Jarosław Marek Rymkiewicz
"Zachód słońca w Milanówku" Jarosław Marek RymkiewiczFoto: materiały promocyjne

W roku 2002 o ogrodzie poety w Milanówku usłyszała cała czytająca Polska. Tym bardziej, że wkrótce tom wierszy Jarosława Marka Rymkiewicza został nagrodzony statuetką Nike. Poeta przygląda się jeżom, gawronom, kotom, ślimakom, butwiejącym liściom i zastanawia się nad bytem. "Ja widzę w płocie wielką dziurę/ O tam w istnienia samym środku" – mówi w jednym z wierszy. Podstawową sprawą, o której mówi "Zachód słońca w Milanówku", jest łączność człowieka z naturą. To znaczy odpowiedź na pytanie czy należymy do tego samego porządku co jeże. Jeśli tak, to przecież tak samo jak one znikniemy. I nic po nas nie zostanie, poza kośćmi. Ale to nie jest powód by załamywać ręce. Przemijanie świata i czekający nas rozkład można przyjmować z pogodnym dystansem niczym barokowi poeci "Prosto w nicość – co za odlot odlotowy/ (Nic innego nie przychodzi mi do głowy) /Co za odlot – w super dobro, w super trwanie /Bóg jest dobry – ja to piszę na kolanie..." O ile Bóg w ogóle jest, w co poeta zdaje się mocno powątpiewać.