X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Dziennik pisany nocą" Gustaw Herling-Grudziński

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 13:30
To unikat na skalę światową. W roku 1971 Gustaw Herling-Grudziński, wtedy już znany autor, zasiada do pisania dziennika.
Audio
  • Gustaw Herling Grudziński "Dziennik pisany nocą"
Dziennik pisany nocą Gustaw Herling-Grudziński
"Dziennik pisany nocą" Gustaw Herling-GrudzińskiFoto: mat. prasowe

Będzie go prowadził przez kolejnych 28 lat. Nie sposób wymienić tematów, które podejmuje w dziesięciu obszernych tomach.  Ale może ważniejsza od nich jest kwestia podejścia do spraw polskich, które są najważniejszym obszarem rozważań. Sam Herling-Grudziński mówił, że oddalenie od kraju dało mu dystans, który pisarzowi jest potrzebny. O ile jednak Witold Gombrowicz, inny emigracyjny autor dzienników, był prześmiewcą i z dystansu dostrzegał groteskowe cechy rodaków, to autor "Innego świata" był moralistą. Na kartach "Dziennika pisanego nocą" tak opisuje swoją strategię artystyczną: "Pisać tak, by zdanie było przekazem nie tylko jasnej i swobodnej myśli, lecz nieustannego napięcia moralnego, by w słowie żył całym sobą kto wypowiada je jako swoją długo odważaną i cierpianą prawdę – to pociągało mnie zawsze".