X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Do piachu" Tadeusz Różewicz

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 12:10
Najbardziej kontrowersyjny tekst Tadeusza Różewicza miał swoją premierę w 1979 roku.
Audio
Plakat spektaklu na podstawie książki Tadeusza Różewicza Do piachu
Plakat spektaklu na podstawie książki Tadeusza Różewicza "Do piachu"Foto: materiały promocyjne

Przez siedem lat nie było zgody na wystawienie sztuki, a kiedy już się udało, przedstawienie zostało zaatakowane przez wszystkich. "Do piachu" nie spodobało się ani zwolennikom, ani przeciwnikom władzy. Akcja sztuki dzieje się w czasie wojny wśród członków oddziału partyzanckiego. Różewicz opowiada historię prostego wiejskiego chłopaka Walusia, który za rabunek i gwałt zostaje skazany na śmierć, a potem rozstrzelany przez kolegów. Zamiast heroicznej walki z okupantem, widzimy gorszące sceny. Zamiast dzielnych AK-owców w lśniących oficerkach, spotykamy brudnych i zawszonych prymitywów. Tym, którzy chcieliby widzieć historię w barwach czarno-białych, taka wizja nie mogła się spodobać. Wywołała też protesty samych zainteresowanych, żołnierzy antyhitlerowskiego podziemia, którzy uważali ten obraz za krzywdzący. Tyle że, zarówno Różewicz, jak i reżyser Tadeusz Łomnicki, w partyzantce walczyli i wiedzieli, że prawda o wojnie jest bardzo złożona.