X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Oktostychy" Jarosław Iwaszkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 12:15
Debiut jednego z najważniejszych, najwszechstronniejszych i najbardziej płodnych polskich pisarzy XX wieku. Jesienią roku 1918 Jarosław Iwaszkiewicz jest jeszcze w Warszawie nikomu nie znanym przybyszem z Ukrainy. Jednak w ciągu kilku miesięcy staje się filarem późniejszej grupy Skamander i publikuje debiutancki tom wierszy.
Audio
Wiersz Jarosław Iwaszkiewicz
Wiersz Jarosław IwaszkiewiczFoto: mat. prasowe

"Oktostychy" wprowadzają do polskiej poezji nową tonację i nową formę. Rozważania autora poświęconą są przede wszystkim samej naturze sztuki, relacjom miedzy słowem, dźwiękiem i obrazem. A także między słowem i przeżyciem. Iwaszkiewicz staje się w tych wierszach poszukiwaczem piękna i estetycznej doskonałości. Co tak wyraża w jednym z oktostychów: "Jak kroplę czuć na wardze smak każdej cichej chwili/ Rozcinać mocnym nożem welinu białe kartki/ Głaskać jedwabiem ręki wszelaki płomień żartki/ Czuć, jak się rumak wartki pod jarzmem dłoni chyli/ Czekać, aż słońca światło biel kwietnych drzew przykłoni".    

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak