X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Niepokój" Tadeusz Różewicz

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 12:30
"Mam dwadzieścia cztery lata/ocalałem/prowadzony na rzeź" – tymi słowami rozpoczynającymi wiersz "Ocalony" poeta wszedł do historii literatury.
Audio
Niepokój Tadeusz Różewicz
"Niepokój" Tadeusz RóżewiczFoto: materiały promocyjne

Tadeusz Różewicz w momencie publikacji miał już lat 26, a za sobą 1,5 roku walki w AK-owskiej partyzantce. Już w konspiracji pisał i publikował wiersze, ale "Niepokój" był w polskiej poezji prawdziwą rewolucją. I nie chodzi tylko o treść, ale też o nowatorstwo formalne. Od publikacji "Niepokoju" datuje się powstanie nowego systemu wersyfikacyjnego w polskiej poezji. Znaczna część twórców, którzy debiutowali później, korzystała z dokonań Różewicza, ale formalna doskonałość szła tu w parze z niezwykłą dojrzałością artystycznego przesłania. Poeta wyciągnął z wojennych przeżyć wnioski wykraczające znacznie dalej niż skargi ofiar. Zrozumiał, że "stworzenie poezji po Oświęcimiu" wymaga uczciwego rozrachunku, dlatego w "Lamencie" czytamy: "mam lat dwadzieścia/jestem mordercą/jestem narzędziem/tak ślepym jak miecz/ w dłoni kata".