X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Konopielka" Edward Redliński

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 12:50
Świata, który pokazuje ta powieść nie ma i nie było już w roku 1973, kiedy się ukazała.
Audio
Konopielka Edward Redliński
"Konopielka" Edward RedlińskiFoto: materiały promocyjne

Polska wieś z gusłami, zabobonami, zacofaniem, analfabetyzmem, pozbawiona prądu i kontaktu ze światem, zniknęła dużo wcześniej. Opis Redlińskiego nie jest realistyczny, to metafora i groteska. Do zagubionych gdzieś wśród bagien Taplar przyjeżdża nauczycielka, a wraz z jej przybyciem nadchodzą zmiany. Zostaje utworzona szkoła, rozpoczyna się elektryfikacja. Mieszkańcy wsi przyjmują to z ogromną nieufnością. Chcą żyć, jak zawsze, boją się nowoczesności, ale postęp cywilizacyjny jest nieuchronny, a pewnych procesów nie da się cofnąć nawet, jeśli chcemy. Historia opowiadania jest z perspektywy, zafascynowanego nauczycielką, chłopa Kaziuka. To on, początkowo przeciwny zmianom, po jej wyjeździe staje się rzecznikiem postępu. W ostatniej scenie widzimy, jak wbrew woli całej wioski idzie do żniw z kosą, a nie z tradycyjnym sierpem. Według powieści powstał głośny film Witolda Leszczyńskiego.