X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Pożoga" Zofia Kossak-Szczucka

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 10:30
Debiut pisarki, która znana jest przede wszystkim jako autorka kilkunastu powieści historycznych, to książka autobiograficzna. W roku 1922 Kossak-Szczucka spisała swoje wspomnienia z Wołynia, gdzie spędziła okres I wojny światowej i rewolucji październikowej.
Audio
Pożoga Zofia Kossak-Szczucka
"Pożoga" Zofia Kossak-SzczuckaFoto: mat. prasowe

Ukraińskie stepy były wtedy scenerią walk, rzezi, pogromów i przemarszów kolejnych armii: od niemieckiej poczynając, przez jednostki nacjonalistów Petlury i bolszewików, a na wojsku polskim kończąc. To ofensywa Piłsudskiego uratowała życie mieszkańcom dworów na Wołyniu. Niestety, wielu z nich musiało opuścić swoje rodowe siedziby. Znajdowały się bowiem za linią rzeki Zbrucz, gdzie wytyczono wschodnią granicę Rzeczpospolitej. Autorka powieści, jako samotna kobieta opiekująca się dwójką małych dzieci, a do tego szlachcianka, była narażona na liczne niebezpieczeństwa i szykany. Udało jej się przetrwać m.in. dlatego że przez jakiś czas ukrywała swoją tożsamość. "Pożoga" zyskała uznanie nie tylko w Polsce, doczekała się kilku przekładów, a kolejne książki autorki potwierdziły jej talent.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak