X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanna Krall

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 10:15
Książka, uznawana za klasykę reportażu, opowiada historię Marka Edelmana, jednego z przywódców powstania w getcie warszawskim.
Audio
Zdążyć przed Panem Bogiem Hanna Krall
"Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanna KrallFoto: mat. prasowe

Dziś jest to postać powszechnie znana, ale w roku 1977 tak nie było. Edelman był wtedy rozpoznawalny jako kardiochirurg, ale mało kto wiedział o jego przeszłości. Jako mieszkaniec warszawskiego getta, a później żołnierz podziemnej organizacji, był świadkiem straszliwych niemieckich zbrodni. Opowiada o nich jednak w sposób pozornie beznamiętny. Skupia się nie na ludzkim cierpieniu i wszechobecnej śmierci, lecz na detalach. I to one zostają w pamięci czytelnika. Np. skrzela malowane przez Mordechaja Anielewicza czerwoną farbą po to, aby ryby na straganie jego matki wyglądały na świeże. Forma książki Hanny Krall jest nowatorska, ale nie to jest w "Zdążyć przed Panem Bogiem" najważniejsze, tylko pytania Edelmana, który ma swoje porachunki z Bogiem. Wciąż nie może bowiem zrozumieć, jak mogło zaistnieć takie zło, którego świadkiem był podczas zagłady getta.