X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Cudzoziemka" Maria Kuncewiczowa

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 10:00
Książka z roku 1936 do dziś uważana jest za jedną z najwybitniejszych polskich powieści psychologicznych. Bohaterką tej opowieści jest Róża Żabczyńska, córka polskiego emigranta, która młodość spędziła w Rosji. Wszędzie była obca. Na wschodzie nazywano ją "Poljaczką", po powrocie do kraju stała się "kacapką".
Audio
Cudzoziemka Maria Kuncewiczowa
"Cudzoziemka" Maria KuncewiczowaFoto: mat. prasowe

Książka z roku 1936 do dziś uważana jest za jedną z najwybitniejszych polskich powieści psychologicznych. Co potwierdza także adaptacja filmowa ze wspaniałą rolą Ewy Wiśniewskiej. Bohaterką tej opowieści jest Róża Żabczyńska, córka polskiego emigranta, która młodość spędziła w Rosji. Wszędzie była obca. Na wschodzie nazywano ją "Poljaczką", po powrocie do kraju stała się "kacapką". To do tego odnosi się tytuł "Cudzoziemka". Róża jest cudzoziemką także w innym znaczeniu. Nigdy nie zakorzeniła się w swoim własnym życiu. Mimo że 40 lat przeżyła w małżeństwie, nie przestała wspominać młodzieńczej miłości. Za swoje powołanie uważała muzykę, ale nie udało jej się nic osiągnąć w tej dziedzinie. Żyje zatem zgorzkniała, w poczuciu niespełnienia, zadręczając swoje otoczenie. Ofiarą tej sytuacji jest przede wszystkim jej mąż, którego Róża obwinia o śmierć kilkuletniego syna. Dopiero w obliczu śmierci bohaterka zaczyna rozumieć, że popełniła wiele błędów, a już nie ma czasu, by je naprawić.