X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Myśli nieuczesane" Stanisław Jerzy Lec

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 09:30
Najbardziej znany polski zbiór aforyzmów, opublikowany tuż po październikowym przełomie w 1957 roku.
Audio
Myśli nieuczesane Stanisław Jerzy Lec
"Myśli nieuczesane" Stanisław Jerzy LecFoto: mat. prasowe

Może zaskakiwać, że choć są to utwory oparte na paradoksach, językowych kalamburach, dowcipach i skojarzeniach oczywistych dla Polaków, doczekały się wielu przekładów i zdobyły sporą popularność za granicą. "Myślami nieuczesanymi" zachwycał się m.in. Umberto Eco. W kraju do dziś niektóre z aforyzmów Leca są używane w języku potocznym. Prawie każdy kiedyś słyszał lub czytał jedną z myśli nieuczesanych, np. "Kiedy znalazłem się na dnie, usłyszałem pukanie od spodu". "Mężczyźni wolą kobiety ładne niż mądre, ponieważ łatwiej im przychodzi patrzenie niż myślenie" albo "A może Bóg sobie mnie upatrzył na ateistę?". Dystans i niesamowite poczucie humoru Lec nabył niejako wbrew swoim życiowym doświadczeniom. Pisarz, który należał do rodziny w pełni zasymilowanych Żydów, w czasie wojny dostał się w tryby dwóch totalitaryzmów i kilkukrotnie cudem uniknął śmierci. 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak