X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Granica" Zofia Nałkowska

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 14:00
Gdyby posługiwać się dzisiejszymi kategoriami można by powiedzieć, że to najważniejsza przedwojenna powieść feministyczna. Bohaterem książki jest Zenon Ziembiewicz, szlachcic z niezamożnej rodziny, który przez lata utrzymuje relacje z dwoma kobietami.
Audio
Granica Zofia Nałkowska
"Granica" Zofia NałkowskaFoto: materiały promocyjne

Gdyby posługiwać się dzisiejszymi kategoriami można by powiedzieć, że to najważniejsza przedwojenna powieść feministyczna. W momencie jej publikacji, w roku 1935, Zofia Nałkowska była już uznaną i popularną pisarką. Właśnie w tym okresie twórczości coraz mocniej skupia się na tematyce kobiecej. Daje się też poznać jako mistrzyni portretów psychologicznych. Można powiedzieć, że to krzywda kobiet, w świecie rządzonym przez mężczyzn, jest tematem "Granicy". Bohaterem książki jest Zenon Ziembiewicz, szlachcic z niezamożnej rodziny, który przez lata utrzymuje relacje z dwoma kobietami. Chłopką Justyną Bogutówną, którą darzy autentyczną namiętnością i, pochodzącą z dobrej rodziny, Elżbietą Biecką, z którą wiąże swoją przyszłość. Grzechy przeszłości nie dają jednak o sobie zapomnieć. Mimo że bohater robi spektakularną karierę, w końcu niszczy życie swoje, Jutyny i Elżbiety. Powieść doczekała się aż dwóch ekranizacji. Przed i po wojnie.