X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Karmazynowy poemat" Jan Lechoń

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 09:15
"A wiosną - niechaj wiosnę, a nie Polskę zobaczę" – tymi słowami z poematu "Herostrates" 21-letni Leszek Serafinowicz wszedł na karty podręczników historii literatury.
Audio
Karmazynowy poemat Jan Lechoń
"Karmazynowy poemat" Jan LechońFoto: mat. prasowe

Ale to wcale nie był jego debiut, pierwszy tomik wydał mając lat 13. Jako 19-latek był jednym z założycieli kabaretu "Pod Pikadorem", a rok później to on wygłaszał słowo wstępne na pierwszym publicznym spotkaniu grupy "Skamander". Na okładce "Karmazynowego poematu", występuje już pod pseudonimem Jan Lechoń, którym będzie podpisywał kolejne publikacje. To w tym zbiorze, wydanym w roku 1920, w pełni ujawnił skalę swojego talentu. Poematy takie jak "Mochnacki", "Polonez artyleryjski", "Piłsudski" czy "Sejm" pokazały nie tylko wielki kunszt literacki autora, ale też jego rozległe horyzonty intelektualne. Pełne są rozważań historiozoficznych i odniesień do malarstwa czy muzyki. Poza tym, mimo polemicznego charakteru, to wielka pochwała polskiej kultury i patriotyzmu.