X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Ziemia Ulro" Czesław Miłosz

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 15:00
Określenie "Ulro" pisarz zaczerpnął od jednego ze swoich ulubionych artystów i myślicieli - Wilama Blake’a. Oznacza ono krainę duchowych cierpień.
Audio
Ziemia Urlo Czesław Miłosz
"Ziemia Urlo" Czesław MiłoszFoto: materiały promocyjne

Intelektualne ścieżki, którymi chadzał przyszły noblista nie były proste. Zaczynał, jak wielu intelektualistów, od zaangażowania lewicowego. Po wojnie flirtował nawet z komunizmem, od którego odwrócił się po ucieczce z Polski. W połowie lat 70., kiedy zaczyna pisać "Ziemię Ulro", sytuacja Miłosza jest zupełnie inna. Mieszka w Ameryce, wykłada na uniwersytecie w Berkeley i z bliska przygląda się końcowi hipisowskiej rewolty. Określenie Ulro pisarz zaczerpnął od jednego ze swoich ulubionych artystów i myślicieli - Wilama Blake’a. Oznacza ono krainę duchowych cierpień. To znaczy nasz ziemski padół. Pisarz analizuje tu dzieła wybitnych pisarzy, mistyków i filozofów: Dostojewskiego, Swedenborga, Mickiewicza. A jego diagnoza stanu cywilizacji Zachodu jest bardzo pesymistyczna. Miłosz twierdzi, że zanik wyobraźni religijnej jest dla naszej kultury niszczący. Triumf rozumu, technologii i nowoczesności został okupiony klęską duchową. To, że z sacrum obcujemy wyłącznie w świątyniach dowodzi, jak bardzo jesteśmy wyjałowieni. Żyjemy, jak mówi, w "krainie duchowych cierpień, jakie znosi i musi znosić człowiek okaleczony".