X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Zniewolony umysł" Czesław Miłosz

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 15:20
To najsłynniejszy pamflet polityczny w historii polskiej literatury powojennej.
Audio
Zniewolony umysł Czesław Miłosz
"Zniewolony umysł" Czesław MiłoszFoto: materiały promocyjne

Wprowadził do intelektualnego obiegu pojęcie ketmanu, który jest sztuką ukrywania prawdziwych poglądów. Miłosz opublikował tę książkę dwa lata po ucieczce na Zachód. W roku 1951, jako dyplomata w służbie komunistycznej Polski, poprosił o azyl polityczny we Francji. I to właśnie strategiom artystów wobec komunizmu poświęcony jest "Zniewolony umysł". Autor portretuje w nim czterech swoich dawnych przyjaciół, znanych pisarzy, którzy uprawiają własny ketman wobec totalitarnego systemu. Są to Jerzy Andrzejewski, Tadeusz Borowski, Konstanty Ildefons Gałczyński i Jerzy Putrament. Każdy z nich wybrał inną strategię gry z komunizmem, ale wszyscy zapłacili za to wysoką cenę. We wstępie do francuskiego wydania książki wybitny filozof Karl Jaspers napisał: "Zniewolony umysł jest dziełem nie tyle politycznym, co moralnym, podyktowanym przez głos sumienia w imię obrony podstawowych wartości".