X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Ocalenie" Czesław Miłosz

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 15:30
Zdaniem wielu historyków literatury, "Ocalenie" to najważniejszy poetycki opis wojennej hekatomby i szczyt dokonań przyszłego noblisty w dziedzinie liryki.
Audio
Ocalenie Czesław Miłosz
"Ocalenie" Czesław MiłoszFoto: materiały promocyjne

Są takie książki i takie strofy, bez których nie sposób wyobrazić sobie historii literatury. Do nich należy wydane w roku 1945 "Ocalenie" Czesława Miłosza i wiele pochodzących z tego tomu wierszy. "Czym jest poezja, która nie ocala narodów i ludzi?" – pyta poeta w wierszu "Przedmowa". A dalej czytamy frazy, bez których nie sposób wyobrazić dziś XX-wiecznej polskiej literatury: "Co czynisz na gruzach katedry/ Świętego Jana, poeto,/W ten ciepły, wiosenny dzień?" z wiersza "W Warszawie". To w tym tekście poeta obserwuje polską Antygonę i w finale powołuje się na "dwa ocalone słowa Prawda i Sprawiedliwość". Albo obraz wirującej karuzeli na Placu Krasińskich, gdy "salwy za murem getta głuszyła skoczna melodia" z "Campo di Fiori". Czy też obraz staruszka, "który byłby prorokiem, Ale nie jest prorokiem, bo ma inne zajęcie" powtarzającego, że "innego końca świata nie będzie". Zdaniem wielu historyków literatury, "Ocalenie" to najważniejszy poetycki opis wojennej hekatomby i szczyt dokonań przyszłego noblisty w dziedzinie liryki.