X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Trzy zimy" Czesław Miłosz

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 15:40
Drugi zbiór wierszy przyszłego noblisty ukazał się w roku 1936. Już wtedy jeden z krytyków napisał, że "Czesław Miłosz to największy żyjący polski poeta, o skali talentu na poziomie Mickiewicza".
Audio
Trzy zimy Czesław Miłosz
"Trzy zimy" Czesław MiłoszFoto: materiały promocyjne

Wierszami zachwycili się również twórcy starszego pokolenia, m.in. Józef Czechowicz. Co tak urzekło czytelników "Trzech zim"? Przede wszystkim metaforyka, odwołująca się do przeczucia zbliżającej się katastrofy. Jeśli "czucie i wiara" z mickiewiczowskiej "Romantyczności" są atrybutem poezji, to z pewnością jest tak w wypadku "Trzech zim". Miłosz przeczuwa zbliżającą się zagładę znanego mu świata. Choć w przedwojennej Europie wciąż trwa bal na Titanicu, pisze przepiękny wiersz zaczynający się od słów "W mojej ojczyźnie do której nie wrócę". Pisze jakby przewidział, że utraci swoją małą ojczyznę, ukochane Wilno. I że kiedyś będzie musiał opuścić ojczyznę, którą pisze się z dużej litery. Pisze jakby czuł, że czeka go los tułacza, rzuconego z kontynentu na kontynent.