X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Podróże do piekieł" Bolesław Miciński

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 15:50
Jest to rodzaj poetyckich esejów skupionych bardziej na duchowych poszukiwaniach niż na konkretnych zagadnieniach. Autor, dysponujący niesamowitą erudycją, rozważa losy bohaterów literackich: Odyseusza, Robinsona Cruzoe, Pickwicka. Przywołuje postaci historyczne i filozofów, przede wszystkim Kartezjusza.
Audio
Podróże do piekieł Bolesław Miciński
"Podróże do piekieł" Bolesław MicińskiFoto: materiały promocyjne

"Stworzył nowy gatunek literacki, w którym zagadnienia filozoficzne były tematem artystycznym, a nie przedmiotem naukowym. W jego esejach, często wręcz nowelach filozoficznych, można nawet palcem wskazać bohaterów; są nimi myśli, pojęcia i systemy filozoficzne" – pisał o autorze "Podróży do piekieł" Gustaw Herling-Grudziński. Dziś Bolesław Miciński znany jest tylko wtajemniczonym, ale tuż przed II wojną światową wyrósł na prawdziwą gwiazdę intelektualnych salonów. Niestety, umarł młodo, w wieku 32 lat, zostawiając niewielki dorobek. Szczególne miejsce zajmują w nim "Podróże do piekieł", którymi zachwycał się również Czesław Miłosz. Jest to rodzaj poetyckich esejów skupionych bardziej na duchowych poszukiwaniach niż na konkretnych zagadnieniach. Autor, dysponujący niesamowitą erudycją, rozważa losy bohaterów literackich: Odyseusza, Robinsona Cruzoe, Pickwicka. Przywołuje postaci historyczne i filozofów, przede wszystkim Kartezjusza. Wszyscy oni dociekali prawdy o ludzkim bycie, o dobru i złu, ale żaden nie zdobył pewności, że prawdę poznał.