Teatr Polskiego Radia

Bronisław Wrocławski opowiada legendę o Mistrzu Manole

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 19:00
W sobotni wieczór w radiowej Dwójce słuchowisko "Mistrz Manole" Dariusza Błaszczyka i Jacka Hałasa. Poruszająca legenda ludowa o murarzu z muzyką wykonywaną przez znakomitych twórców z kręgu muzyki tradycyjnej. Premiera słuchowiska odbyła się w listopadzie 2013 r.
Monastyr w dolinie Argeszu (Curtea de Arges)
Monastyr w dolinie Argeszu (Curtea de Arges)Foto: nieznany

Autor Przekładu:
Jerzy Ficowski

Adaptacja:
Dariusz Błaszczyk i Jacek Hałas

Reżyser:
Dariusz Błaszczyk

Realizator:
Andrzej Brzoska

Autor muzyki:
Jacek Hałas

Obsada:
Narrator - Bronisław Wrocławski, Mistrz Manole - Jacek Hałas (śpiew), Negru - Bart Pałyga (gadułka, śpiew), Żona – Agata Harz (śpiew), Marija – Barbara Wilińska (śpiew), Pastuszek – Maciej Filipczuk (skrzypce, śpiew), Murarz - Robert Wasilewski (cymbały, śpiew), Karczmarz – Paweł Nowisz, Wanczo – Bernard Lewandowski

Bronisław
Bronisław Wrocławski w studiu S-7 Teatru Polskiego Radia
Mistrz Manole to radiowa adaptacja ludowej ballady rumuńskiej. W dolinie Argeszu mistrz murarski Manole ma zadanie wybudować najpiękniejszą świątynię na świecie. Jednak mury budowane za dnia, w nocy upadają. Manole w śnie słyszy głos, który nakazuje zamurować w budowli pierwszą kobietę, która rano przyjdzie do murarzy. Nie przewiduje jednak, kim będzie ta pierwsza kobieta…

 

Mistrz Manole, obok Jagniątka rozsławionego przez Mirceę Eliadego, to najsłynniejsza legenda rumuńska, która podejmuje mit nieodzownej ofiary założycielskiej. Manole zaślepiony chęcią stworzenia najpiękniejszej świątyni jest gotowy na poświęcenie największe.

Dramatyczny charakter tej opowieści podkreśla muzyka Jacka Hałasa, czerpiąca z kręgu polifonicznej muzyki tradycyjnej. W roli Manole wystąpił znakomity Bronisław Wrocławski, który, wcielając się w postać Dziada wędrownego, snuje tę wstrząsającą legendę. Towarzyszy mu czołówka wykonawców muzyki tradycyjnej.

Słuchowisko zostanie nadane w systemie dźwięku przestrzennego Dolby Pro Logic II, do słuchania za pomocą kina domowego z włączonym dekoderem tego systemu. Dla pozostałych słuchaczy jakość odbioru stereo bez zmian.