Teatr Polskiego Radia

Można już posłuchać "Odysei Xięcia"!

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2014 00:01
Powstańczą "Odyseję Xięcia” zrealizowano na zamówienie Programu 2 w studiach nagraniowych Teatru Polskiego Radia. Do słuchowiska zaangażowano ponad 50 aktorów i statystów, wspieranych przez grupę historyczną "Zgrupowanie Radosław”. Zapraszamy do słuchania na stronie Dwójki!
Audio
Nagranie Odysei Xięcia
Nagranie "Odysei Xięcia"Foto: Grzegorz Śledź/PR2

- Powstanie Warszawskie było klęską polityczno-wojskową, ale stworzyło fundamenty dla późniejszej postawy wolności wewnętrznej. Nawet z perspektywy tylu lat w tym zrywie czuć moc - mówił Dariusz Błaszczyk, reżyser słuchowiska "Odyseja Xięcia". - Początek może imponować skalą. Najpierw słyszymy odgłosy walki, wybuchy, mordowanie cywili. Służy to jednak zbudowaniu atmosfery dla zasadniczej, bardzo kameralnej historii. Piekło zaprezentowane najpierw w skali makro powraca potem jako dramat ośmiu osób zamkniętych w niewielkiej przestrzeni - wyjaśniał w audycji "Wybieram Dwójkę".

"Odyseja Xięcia" to prawdziwa historia członków plutonu "Felek" ze słynnego batalionu "Zośka", odciętych i okrążonych na Powązkach w trakcie odwrotu powstańców na Starówkę. Żołnierze, uznani przez swoich za zabitych i okrążeni przez Niemców, nie mając żadnej szansy ani na walkę, ani na ucieczkę, zdecydowali się ukryć w śmieciarce na dziedzińcu szkoły przy ul. Okopowej. W ukryciu przeczekali dwa dni i dwie noce, podczas gdy wokół szalały pożary i wojska niemieckie mordujące ludność cywilną. Kolejnej nocy, grupa pod dowództwem porucznika Xięcia, przedostaje się cmentarzami na wyludnioną Wolę i tak zaczyna się dwunastodniowa odyseja z Woli przez Laski do Kampinosu, gdzie stacjonowała Wileńska Brygada Kawalerii AK, a później na Żoliborz i stamtąd kanałami na Starówkę, do macierzystego batalionu "Zośka". Ich szaleńczy wyczyn szybko stał się słynny w powstańczej Warszawie, niestety cała odyseja zakończyła się dla jej uczestników tragicznie, gdyż w ciągu następnych tygodni sześciu z nich poległo na Starówce, Czerniakowie i Śródmieściu.

"Odyseja Xięcia" została opisana przez Aleksandra Kamińskiego w "Zośce i Parasolu" oraz przez jednego z ludzi Xięcia - plutonowego Leszczyca. W oparciu o te właśnie materiały powstał scenariusz "Odysei Xięcia".

- W słuchowisku całą historię opowiada właśnie Leszczyc, zamknięty po wojnie w więzieniu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego - zdradził Dariusz Błaszczyk. - To bardzo istotny, choć rzadko podnoszony wątek. My staraliśmy się podkreślić, że ofiara powstańców na rzecz wolności skierowana była nie tylko przeciwko Niemcom, lecz także przeciwko Sowietom - dodał.

70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego na antenie Dwójki>>>

Serwis specjalny poświęcony Powstaniu>>>

Dawid Dziedziczak rozmawiał także z aktorami - Angeliką Kurowską, Redbadem Klijnstrą i Wojciechem Solarzem oraz Dariuszem Straszewskim, członkiem Grupy Historycznej "Zgrupowanie Radosław", które odpowiadała w dużym stopniu za rekonstrukcję dźwiękowego obrazu powstania w słuchowisku

"Odyseję Xięcia" - napisaną specjalnie dla Programu 2 Polskiego Radia - nadaliśmy w dniu 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz 3 sierpnia o godz. 22.30.

Scenariusz:Dariusz Błaszczyk, Iwona Rusek
(na podstawie książki "Zośka i Parasol" Aleksandra Kamińskiego oraz pamiętników żołnierzy Batalionu AK "Zośka”
Konsultacja muzyczna: Agnieszka Putkiewicz
Nagrania plenerowe: Konrad Serowiecki
Muzyka: Andrzej Izdebski
Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska
Reżyseria: Darek Błaszczyk

Obsada:
Irena/ Anna Cieślak
Xiążę/ Łukasz Garlicki
Słoń/ Michał Mikołajczak
Kieros/ Piotr Piksa
Leszczyc/ Józef Pawłowski
Sęp/ Krzysztof Szczepaniak
Grażyna/ Magdalena Czerwińska
Stefa/ Natalia Jakubowska
Łączniczka Anna/ Natalia Rybicka
Maryśka/ Rafał Zawierucha
Garbaty/ Paweł Ciołkosz
Andrzej Morro/ Paweł Czajor
Kołczan/ Paweł Hajnos
Major Okoń/ Andrzej Mastalerz
Giewont/ Redbad Klijnstra
Piotr Pomian/ Wojtek Solarz
Ubek/ Artur Janusiak
Kuba/ Mateusz Weber
Pani Sowa/ Grażnieff Moes
Dr Brom/ Paweł Szczesny
Kapitan Fróg-Szczerbiec/ Jarosław Gruda
Sanitariuszka/ Angelika Kurowska
Sosna/ Kamil Kula
Wanda/ Katarzyna Maria Zielińska
Kapitan Jan/ Paweł Iwanicki
Maryna/ Anna Grycewicz
Gospodarz/ Jan Kulczycki
Lektor Radiowy/ Krzysztof Banaszyk
Kobieta z Woli/ Judyta Turan
Stara Chłopka /Barbara Zielińska
Dziewczynka/ Maja Konkel
Młody Harcerz/ Miłosz Konkel
Chojrak/ Jan Cyraniak
Cielak/ Franek Matera
Maciej Wyczański/ Wilniuk z Kampinosu
Blondyn/ Przemysław Wyszyński
Czarny Jaś/ Otar Saralidze
Niemcy/ Paweł Matyja, Krzysztof Grzybacz, Donald Borkowski
Węgrzy/ Dariusz Gradowski, Tamas Pellerdi
Alfabet Morse’a/ Bogdan Zdaniak
oraz
Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław”

W słuchowisku wykorzystano nagranie terenowe Jacka Jackowskiego z ISPAN oraz fragment kompozycji Wojciecha Kilara Upstairs-Downstairs.
mm/ag