Teatr Polskiego Radia

Gienek Matysiak

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2016 01:06
Najmłodszy syn Heleny i Józefa Matysiaków. Urodził 4 sierpnia 1944 r. Jako dziecko był wesołym urwisem, którego zawsze trzymały się różne żarty i dowcipy.

Doreślając stawał się coraz bardziej poważny i odpowiedzialny. Ukończywszy szkołę średnią (liceum) w 1962 podjął pracę w fabryce, w której pracował jego ojciec (Zakłady im. gen. K. Świerczewskiego na Woli). Pracuje tam zresztą do dziś (obecnie VIS - zakład przeniesiono w 2008 r. do Pruszkowa). W 1963 r. podczas choroby poznał pielęgniarkę Elżbietę, miłość swojego życia, która po latach została jego żoną. Okres narzeczeństwa z Elżbietą został przerwany kontrowersyjnym romansem Gienka z Ewą Grabowska (żona Feliksa Grabowskiego. Ostatecznie Gienek wrócił do Elżbiety i ożenił się z nią w 1969 r. Z tego związku narodził się syn Piotr w 1972 r. W 1982 r. zagrożony zwolnieniem z pracy za udział w opozycji (stan wojenny) skorzystał z możliwości wyjazdu do NRD i wyjechał wraz z żoną i dzieckiem do Cottbus w ramach delegacji z zakładu pracy. Niestety Elżbieta poznała tam Olgierda Szymuchę, zakochała się i odeszła od Gienka, w następstwie czego małżonkowie rozwiedli się. Był to dla Gienka wielki cios. Potem Gienek pracował w Czechosłowacji, skąd wrócił po śmierci swojego ojca (Józefa Matysiaka) w 1987 r. do Warszawy. Tu poznał Dorotę Morawską, nauczycielkę, starszą koleżankę swojej bratanicy Kasi Matysiakówny. Z Dorotą ożenił się w 1990 r. Wspólnie podjęli decyzję o adoptowaniu kilkuletniej dziewczynki z domu dziecka - Justynki. Od 2004 r. Gienek pracował w delegaturze firmy we Frankfurcie nad Odrą (do 2006 r., kiedy pojawiły się kłopoty zdrowotne - zawał serca). Po rekonwalescencji wrócił do pracy. Od początku 2007 r. jest współudziałowcem lokalu gastronomicznego Stefana Rączka (kafeteria "Po drodze" na Woli). We wrześniu 2008 r. wyjechał służbowo do Kazachstanu, gdzie spędził jakiś czas w szpitalu w związku z kłopotami kardiologicznymi. Po krótkiej przerwie wrócił do pracy w firmie. Od lutego 2009 r. jest dziadkiem Basi, córki Piotrka i Lusi Matysiaków. Nadal jest w dobrych relacjach z pierwszą żoną Elżbietą.

Leon Charewicz – od września 2017r. wciela się w postać Gienka Matysiaka (rola po Stefanie Friedmannie, Jerzym Bończaku, Andrzeju Fedorowiczu i Andrzeju Blumenfeldzie).